Chamberlain mondta:„A háborúban nincsenek győztesek.”(1938. március 24.)
„Nem szabad ilyen komoly konfliktusba csukott szemmel belebonyolódni.”(1938. szeptember 25.)
„Mily szörnyű, mily elképzelhetetlen, hihetetlen, hogy lövészárkokat kellene itt ásnunk és gázmaszkokat próbálgatnunk egy távoli ország népei közötti vita miatt, akikről nem is tudunk semmit sem. Még mindig lehetetlennek tűnik, hogy egy olyan vitának kellene háború tárgyát képeznie, amelyet elvekben már rendeztek.”(1938. szeptember 27.)
„Ha háborúznunk kell, úgy ezt nagyobb dolgokért kell tennünk…”(1938. szeptember 28.)
A Rajna-vidék remilitarizálása, a locarnói szerződés felmondása és Ausztria „anschlussa” után a britek már tisztában voltak Hitler következő céljával. Közel hárommillió fős német kisebbségével Csehszlovákia joggal aggódhatott további sorsát illetően. Göring azonban igyekezett megnyugtatni a berlini csehszlovák nagykövetet: „Becsületszavamat adom, hogy Csehszlovákiának a legkisebb oka sincs az aggodalomra.” Az ország biztonságát ugyan szovjet és francia szerződések is szavatolták, de a fejleményeket látva azok nem sok garanciát jelenthettek számára.
1938. március 18-án, Ausztria bekebelezését követően a brit kabinet külügyi bizottsága Csehszlovákiáról tárgyalt. Lord Halifax, a frissen kinevezett külügyminiszter három alternatívát terjesztett elő: megegyezés (gentlemen's agreement) Csehszlovákia megvédéséről; Európa új kötelezettségvállalása Csehszlovákia területi szuverenitásának megvédésére; Franciaország és Csehszlovákia visszatartása, s engedni a német követeléseknek.
A csehszlovák államnak adott garancia azonban a Brit Nemzetközösség végét is jelenthette volna, s logisztikailag is lehetetlennek tűnt a közép-európai állam biztosítása. Az ülésen MacDonald gyarmatügyi miniszter új perspektívába helyezte az angol–német diplomácia jövőjét, s előre vetítette lehetőségeit: „…Ha a jelen helyzetben elfogadjuk azokat az alternatívákat, amelyekkel új kötelezettségeket vállalunk Európa felé és biztosítjuk Csehszlovákiát, akkor egy európai háborúban találhatjuk magunkat, amellyel megelőzzük, hogy a csehszlovákiai Szudéta-körzetekben lakó németek egyesüljenek Németországgal. Ennek nyomán a Brit Nemzetközösség jó eséllyel darabjaira hullhat. Ausztrália és Új-Zéland csaknem bizonyosan követ minket. Írország kétségtelenül a mi oldalunkon állna… Dél-Afrika és Kanada azonban semmi esélyt sem látna arra nézve, miért kellene
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.