rubicon

Aktuális lapszám

A Tisza család

A magyar történelem zivataros századaiban időről időre felemelkedtek – és eltűntek – nagynevű családok, akik meghatározták koruk viszonyainak alakulását. Ilyenek voltak a Zrínyiek, Rákócziak, Bethlenek, Telekiek – és a sort hosszan folytathatnánk. A 19. században hozzájuk zárkózott fel egy Partium-vidéki família, a Tisza család. Az azonban korábban is ritka volt, hogy egy időre apa és fia egyaránt az ország vezető politikusa legyen.

Ellentmondásos, bonyolult időszakban ragadták magukhoz a kormányrudat, amikor Magyarország vissza is szerezte önállóságát meg nem is. Egy kettős birodalomban, az Osztrák–Magyar Monarchiában jutott nekik vezető szerep, amikor úgy kellett a magyar érdekeket képviselni, hogy a viszonylagos önállóság érdekében le kellett mondani a tényleges függetlenség meghatározó elemeiről. Ráadásul azzal az uralkodóval kellett újra és újra modus vivendit találni, aki korábban véres kézzel számolta fel szabadságharcunkat.

Cserébe viszont megnyílt az út az ország megerősödése, modernizációja előtt, ami a társadalom minden része számára biztosított valamiféle előrejutást, gyarapodást. A birodalom belső határain belül jelentős mozgástér keletkezett, amit viszont a hagyományos hatalmi elit az osztrák birodalomfél és a hazai ellenzék között csak vékony pallón egyensúlyozva tudott kihasználni. Ennek a komplikált feladatnak a napi szintű megoldása várt Tisza Kálmánra és fiára, Tisza Istvánra.

Azt hogy ebből mit és hogyan lehetett/tudtak megvalósítani, ismerhetik meg Olvasóink új számunkból, amely egy peremvidéken élő birtokos család felemelkedésének, sikeres működésének és tragikus bukásának ismertetése mellett lehetőséget ad a dualizmus kori Magyarország politikai viszonyaiba való bekukkantásra is.

Hogyan vált Tisza Kálmán a kiegyezést ellenző politikusból az országot az egyik leghosszabb ideig irányító miniszterelnökké? Miért hívták „generálisnak”, és milyen hatalomtechnikai eszközökkel tudta megtartani hatalmát másfél évtizeden át? Miért lett megosztó személyiség Tisza István? Milyen lehetőségei voltak a háború elkerülésére, és miért nem tudta elkerülni az ellene irányuló merényletet?

Milyen formában szeretne olvasni?
print

Tartalom