rubicon

Egy meghasonlott békerendszer

Új rend a világban
19 perc olvasás
Az első világháború után a győztesek újrarajzolták Európa térképét. Az így létrehozott új rendet sokan védelmezték, de még többen tartották elhibázottnak, és tekintélyes volt azok száma is, akik egyenesen átkozták. Áldói és átkozói egy dologban megegyeztek: valóban újszerű volt. De míg az előbbiek a béke alapelveinek igazságosságát hangsúlyozták, az utóbbiak minden korábbinál erőszakosabbnak, egyoldalúbbnak, tehát igazságtalanabbnak ítélték azokat. Az új világrend egy meghasonlott békerendszerre lett alapozva. Vajon milyen irányt vett volna századunk fejlődése, ha az akkori békeszerzők nem szakítanak a korábbi, már-már európai hagyománnyá válni látszó tárgyalásos, konszenzuskereső módszerekkel?

„Most rajtunk van a sor, meg kell védelmeznünk az új rendet” – mondta az Egyesült Államok elnöke, Woodrow Wilson, és a maga részéről ezt valószínűleg így is gondolta. Az elképzelt és sokak szerint legalább részben meg is valósított „új rend” az elnök nyilatkozatai szerint magában foglalta a diplomáciai tevékenység nyíltságát, a nemzetközi kereskedelmi forgalom teljes szabadságát, a fegyverkezés általános korlátozását, a kis- és nagyállamok függetlenségének, szuverenitásának és területi épségének garantálását, a nemzetek szabadságának biztosítását államformájuk megválasztására, a határok nemzeti alapon történő kialakítását és az autonómia biztosítását. Mindezt az elnök a békeszerződéseken kívül egy nemzetközi szervezet, a Nemzetek Szövetsége, közkeletű nevén a Népszövetség létrehozása útján kívánta biztosítani.

A békekonferencia leendő résztvevői mintegy két és fél hónappal a konferencia hivatalos megnyitása előtt úgy döntöttek, hogy a fegyverszüneti megállapodásokban, amelyek tisztán katonai természetű kérdéseket rendeznek, nem fogják ezeket a politikai

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.