rubicon

„Öld meg a pásztort, szétfut a nyáj"

Online Plusz a Rubicon 2010/9-es lapszámához
10 perc olvasás

Valamikori hortobágyi kitelepítettként és úgy is, mint aki 1989 óta ismeretterjesztéssel, érdekvédelemmel és a rehabilitáció ügyével foglalkozik, úgy gondolom, hogy a kutatások terén tovább kell lépni, és a tábori élet körülményei mellett komolyan kell vizsgálni a kitelepítés okait, és azt is, hogy milyen életpálya várt azokra, akik 1953-ban elhagyhatták ezeket az elegánsan kényszerlakhelynek nevezett helyeket. Úgy vélem, hogy még ma sem világos számos ember előtt, hogy mi volt a motívuma és az előképe a magyarországi a magyarországi kitelepítéseknek.

A magyarországi deportálások a Sztálini hű másolatát adták. A falvakban az egyéni gazdálkodás mellett ősidők óta is működtek a közösségi szervezetek, mint például a legeltetés, az erdőbirtokosság vagy az értékesítő Hangya szövetkezetek. Ezeket társadalmi munkában vezették az erre alkalmas, a közösség által megbízott emberek, akiknek ezért tekintélyük volt. 1950-ben Rákosi Mátyás, mint főtitkár és Kádár János, mint belügyminiszter tudták, hogy ezeket a tekintélyes gazdákat igen nehéz lenne az alakuló szövetkezetekbe kényszeríteni, ezért elhatározták, hogy ezeket a családfőket családostól a falvakból kitelepítik, vagyis likvidálják.

Négy általam ismert családfőnél részletesebben leírom a kitelepítésük okát. Egy gordisai fiatal gazda, aki végigharcolta az I világháborút, ahonnan huszárőrmesterként tért haza és minden politikai, gazdasági kérdésben a falusiak kikérték a véleményét az egyik. Mivel ez az ember a református egyházban presbiteri tisztséget is betöltött, a kitelepítések előtt két héttel behívatták a jegyzőségre, ahol egy civil ruhás AVH-s tiszt megkérte, legyen III/III. ügynök és kéthetenként írásban számoljon be a helybéli pap tevékenységéről, főleg az istentiszteleten elhangzottakról. Másodszor már nem kérte, hanem parancsolta a várt tevékenységet. A gazda továbbra sem vállalta a feladatot, válasza az volt, aki kíváncsi a pap prédikációjára, az járjon vasárnap templomba, ülőhelyet is biztosítok számára. Újabb egy hét múlva már a Lenin tanyai táborban volt a felnőtt fiaival együtt.

Egy páprádi tekintélyes, de nem túl gazdag gazdát kiszemelt az ÁVH az alakuló szövetkezet elnökének. Sőt a gazda elfogadott egy tanulmányutat a Moszkva környéki „mintakolhozok”-ba A moszkvai út után mégsem lépett be a szövetkezetbe. Eredmény: két hét múlva deportálták.

Egy Drávafokról kitelepített volt csendőr eredeti végzettsége ácssegéd volt. 1945-ben az apósához költözött és évek óta mestervizsga nélkül önállóan ácsként dolgozott. Vele is közölte az ÁVH, hogy tiltott iparűzésért és az alkalmi munkásai be nem jelentéséért egy ház

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.