rubicon

A három kör

17 perc olvasás
Röviddel a második világháború befejeződése után az angol politika ”nagy öregje”, Winston Churchill arról beszélt, hogy országa elsősorban Európában, a Brit Nemzetközösségben, valamint a Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között fennálló ”különleges kapcsolatban” érdekelt. A következő két évtizedben a brit külpolitika arra törekedett, hogy megőrizze befolyását ebben a három hatalmi körben. Ám Nagy-Britannia európai befolyása gazdasági erejével párhuzamosan csökkent, a Brit Birodalom teljesen szétesett, az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokban pedig egyáltalán nem lehetett egyenrangúságról beszélni.

A második világháború alatt a brit–amerikai kapcsolatok rendkívül szorosra lettek fűzve, bár mindkét oldal némi gyanúperrel élt a másik fél háború utáni szándékait illetően. Roosevelt elnök már az 1941. december 7-ei, Pearl Harbor ellen indított japán támadás után hangot adott a britekkel szembeni „hagyományos” amerikai ellenérzésnek: sokan úgy vélték, a britek velük akarják „kikapartatni a gesztenyét a tűzből”, azaz az Egyesült Államok segítségével próbálják megmenteni gyarmatbirodalmukat. Az amerikai vezetés azonban elkötelezte magát egy új világrend létrehozása mellett, melyben a kolonializmus nem kapott helyett. Franklin Roosevelt hosszú időn át az ún. négy csendőr felfogást erőltette, melynek értelmében az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, a Szovjetunió és Kína felügyelne a világbékére. Ennek az elképzelésnek a legnagyobb gyengéje az volt, hogy nem vette figyelembe: ha Nagy-Britanniát megfosztják tengerentúli gyarmataitól, akkor egy olyan másod- vagy harmadrendű hatalom válik belőle, mely egyrészt képtelen a Szovjetuniót ellensúlyozni Európában, másrészt pedig nem tudja ellátni „csendőri” szerepét a világ különböző pontjain. Végül is az Egyesült Államoknak –

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.