Egy kis csapat tart a Kossuth tér és ott az Országház épülete felé. Elöl Horthy Miklós, a háborús vereség miatt flotta nélkül maradt altengernagy, Ausztria–Magyarország hadiflottájának volt főparancsnoka, pillanatnyilag a Nemzeti Hadsereg fővezére. Kíséri a Nemzetgyűlés küldöttsége, amelynek elnöke Prohászka Ottokár.
A küldöttség felkereste őt a Gellért Szállóban, hogy hírül adja, a Nemzetgyűlés nagy többséggel megválasztotta az ország kormányzói tisztségére, és most azt kéri, szíveskedjék odafáradni és letenni az esküt.
Ez az írás azt az utat kívánja röviden végigjárni, amely elvezetett ehhez az eseményhez.
A Nemzeti Hadsereg létrehozását 1919 nyarán a Szegeden megalakult ellenkormány kezdeményezte Károlyi Gyula gróffal az élén. Célja a bolsevik diktatúra megdöntése volt, és ehhez keresett antant-, elsősorban francia, valamint szerb támogatást. A Szegedet és környékét megszállás alatt tartó francia közegek Párizs hozzájárulásával engedélyezték a szervezkedést és korlátozott számban kézifegyverek használatát is. A Szegeden gyülekező katonák beavatkozását a hatalmi viszonyokba és bármiféle aktív vállalkozását azonban mindvégig ellenezték. A szerb katonai vezetők viszont semmilyen alkuba nem bocsátkoztak.
A fővezér ügyessége
A szegedi szervezők a volt Magyar Királyi Honvédség, illetve a közös osztrák–magyar haderő többnyire fiatal tisztjei voltak (Prónay Pál és György, Kozma Miklós, Gömbös Gyula és mások), de a június 12–16. között Szegedre érkező Horthy előbb mint kinevezett hadügyminiszter gyakorolta felette az ellenőrzést, majd önállósodva kinevezte magát a Nemzeti Hadsereg fővezérének.
Augusztus elején a román katonai vezetés határozott arról, hogy a Tisza vonalát átlépve megszállja a magyar fővárost, és nagyjából ugyanekkor döntöttek a szegediek a cselekvés mellett. Nem tudni, hogy a megszervezett haderő hány katonát foglalt magába, mivel a korabeli adatok nagy eltéréseket mutatnak (2000-től 5000-ig szóródnak), az viszont biztos, hogy a vonuló sereg dolga nem volt könnyű. A francia tiltást ugyan elvileg feloldották a Duna–Tisza közötti terület déli részére vonatkozóan, de erről az osztagok számos tagja nem értesült, az viszont ténynek mondható, hogy az egyik oldalon a román, a másikon a szerb erők beavatkozásától kellett tartaniuk.
Prónay Pál vezetésével egy kisebb egység egyenesen a főváros felé indult, de román egységekbe ütközött, amelyek letérítették útjáról, és még segítettek is az átkelésben a Dunán, hogy a csapat a Dél-Dunántúl felé vegye az irányt. E tapasztalatból okulva a hadsereg zöme már eleve a Dél-Dunántúlt vette célba.
Horthy Miklós azonban – minden ellenkező hír és hiedelem ellenére – az utóbbi csoportot sem vezényelte, sőt még csak nem is kísérte. Horthy az augusztusi napokban különböző, számára és az egész történet kimenetele szempontjából fontos tárgyalásokat bonyolított le. Kozma Miklós, aki része volt a hadsereg meghatározó tiszti magjának, úgy értesült, hogy Horthy egy adott időpontban a vállalkozás leállítására adott parancsot, ezt azonban nem hajtották végre. Ez akkor történhetett, amikor a tárgyalásai még nem hoztak kielégítő eredményt. A megnyugtató döntés akkor született meg, amikor Horthy megbeszélést folytatott Mardarescu tábornokkal, a román erők főparancsnokával, aki a dél-dunántúli zóna ekkor már tervbe vett megszállását engedélyezte a Nemzeti Hadseregnek. Nem lehetetlen, hogy ebben szerepe volt a két tiszt korábbi ismeretségének.
A fővezér többi tárgyalásának – egy kivételével – nem volt nagy jelentősége. Jelzésértékű volt azonban, hogy az aktuális miniszterelnökkel, Friedrich Istvánnal nem állt szóba, amiben szerepe lehetett annak, hogy a Párizsban ülésező szövetséges hatalmak (a győztesek) képviselői nem ismerték el a kormányt, és nem voltak hajlandóak tárgyalni vele az aláírandó békeszerződésről. Akár ebből indult ki Horthy, akár csupán a miniszterelnök volt számára antipatikus, mindenképp szerencsésen járt el.
A másik, jelentőséggel bíró tárgyalást Horthy báró Lehár Antallal folytatta le, aki ekkoriban az Északnyugat-Dunántúlon szervezett katonai erőt. Fontos volt, hogy a déli és az északi magyar fegyveres erők között minden lehetséges konfliktust elkerüljenek, és Horthy biztosítani tudja elsőbbségét Lehár fölött, illetve saját befolyását az egész haderő fölött. Mivel kétség sem fért hozzá, hogy Horthy Miklós jóval magasabb rangú, mint Lehár Antal, aki ezredes volt, az utóbbi elismerte Horthy fővezéri státusát, de megtartotta mozgásszabadságát saját körzetében, és az általa vezényelt egységeknek a későbbiekben nagy jelentőségük volt.
Horthy Miklós ebben az időben, vagyis 1919 szeptember–októberében – életében először és utoljára – szerfelett ügyes, sőt rafinált politikusnak bizonyult. Az egyik oldalon meg kellett győznie saját radikális tiszttársait arról, hogy ő az emberük, és nemcsak egyetért velük, de adott esetben meg is védi őket. Prónay a naplójában megvetéssel írta erről, hogy amennyiben Horthy nem a szájuk íze szerint beszél, úgy ők, az igazi nemzeti érzelmű tisztek, elcsapták volna, és mást választanak vezérnek. A másik oldalon Horthynak az antant képviselőit arról kellett meggyőznie, hogy esze ágában sincs diktatúrát bevezetni, nem tűri el a zsidók bántalmazását, és ő tulajdonképpen a demokrácia pártfogója.
Azért mondhatjuk, hogy a fővezér ügyesen politizált, mert ezt a nagyon nehéz feladatot meg tudta oldani. Kettős beszéddel élve másként és másról beszélt az „övéinek”, és másként az antanthatalmak képviselőinek. Még azt is hozzá lehet ehhez tenni, hogy József királyi hercegnek is más szöveget adott elő, mint azoknak a tisztjeinek, akik gyűlölték általában a Habsburgokat, és gyávasága miatt kiváltképpen megvetették Károly királyt. Vélhetőleg nem vették volna jó néven, ha értesülnek Horthy „királyhű” nyilatkozatáról. Nehéz megmondani, hogy miért hitt mindenki Horthy Miklós őszinteségében. Naivitás volt ez a részükről, vagy egyszerűen arról volt szó, mint egyébként oly sokszor, hogy az ember szívesen elhiszi, amit hinni szeretne?
Mindenesetre tény, hogy a radikális „fenegyerekek” elhitték, hogy eljön majd a katonai diktatúra ideje, vagyis az ő napjuk, mindössze az adott átmeneti körülmények kényszerítik a fővezért némi engedményre. József főherceg szentül hitte, hogy Horthy nem akarja elfoglalni Károly király helyét, hanem arra vállalkozik, hogy a trónt és a koronát megőrizze számára. Az antant Budapesten felbukkanó képviselőit pedig sorra levette a lábukról a számos nyelven jól társalgó, kedélyes, kellemes benyomást gyakorló úriember.
Az antant szerepe
A magyarországi helyzet 1919 augusztusában oly zavarossá vált, hogy Párizsban a győztes szövetségesek képviselőinek naponta foglalkozniuk kellett vele. Az utólagos benyomás szerint nem nagyon tudtak mit kezdeni vele. Előzetesen értesültek róla, hogy a bécsi antantképviselők megegyeztek a szociáldemokrata Böhm Vilmossal abban, hogy ha sikerül a Tanácsköztársaság békés felszámolása, ők készek elismerni egy olyan kormányt, amelynek Böhm a miniszterelnöke, szakszervezeti vezetők a tagjai, és ideiglenes kormányként gondoskodik valamennyi párt bevonásáról. Párizsban a francia miniszterelnök, Georges Clemenceau által vezetett grémium – a békekonferencia utódszervezete – erről a tervről nem nyilatkozott egyértelműen, hanem azt mondta, hogy majd meglátja, mit tesz ez a bizonyos Böhm-kormány, és ennek fényében dönt az elismeréséről.
Csakhogy ilyen kormány nem jött létre. A Peidl vezette kormányban (augusztus 1–6. között) Böhm Vilmos benne sem volt, nemhogy vezette volna, és a kormány tagjai között akadt, akinek semmi köze nem volt a szakszervezetekhez, bár nagyrészt valóban szakszervezeti vezetőkből állt. Mindenesetre ezt a formációt a szövetséges vezetők nem ismerték el, bár erre idejük sem igen lett volna, mivel a már bevonult román egységek háttértámogatásával a Peidl-kormányt megdöntötte egy kis kommandó, az ezt követően létrejövő új kormányt viszont formálisan Habsburg József királyi herceg nevezte ki. Habsburgot azonban a párizsi urak az új magyar kormány környékén sem kívántak látni, következésképpen ezt a kormányt sem ismerték el.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy Románia semmilyen felhatalmazást nem kapott Budapest megszállására, ám az is világos volt, hogy a közrendet valakinek mégiscsak fenn kellene tartania. A magyar haderő a Dunántúlon, a románok a fővárosban, a kormányt nem lehet elismerni, ráadásul nincs is befolyása az eseményekre. Mit lehet tenni? A „megoldást” abban találták meg Párizsban, hogy kiküldtek egy bizottságot információszerzés céljából. (A különféle tiszti és civil bizottságok helyszínre küldése tényfeltáró feladattal ekkoriban jött divatba.)
Végül egy négytagú tábornoki bizottság érkezett Budapestre, amely azonban nem avatkozhatott bele az eseményekbe, hanem kizárólag megfigyelésre kellett szorítkoznia. Más feladattal megbízva a brit George Gorton már amúgy is Budapesten tartózkodott, ezért logikus volt, hogy maradjon is ott, és képviselje Nagy-Britanniát. Franciaország nevében Jean César Graziani, Olaszország képviseletében Ernesto Mombelli tábornok érkezett, az USA-t Harry Hill Bandholtz tábornok képviselte. A bizottság hivatalosan augusztus 13-án kezdte meg tevékenységét, amelynek két lényeges vonala rajzolódott ki.
A tábornokok szisztematikusan tiltakoztak a román megszálló csapatok fosztogatása ellen. A román hadsereg „jóvátétel” címén nem csak vasúti gördülőanyagot vitt ki az országból, hanem – ahogy a magyarok szokták mondani – „forró malomkő” kivételével mindent, amit értékesnek tartott. Előszeretettel raboltak műkincseket. A magyar közélet elsősorban az amerikai Bandholtz tábornok tiltakozásáról értesült, mivel ő olykor látványos fellépésekre is vállalkozott, a valóságban azonban a négy tábornok egyetértett abban, hogy a rablást le kell állítani. Számos Párizsba küldött jelentést közösen írtak alá, és egyenkénti saját jelentésük ezzel összhangban állt.
A tábornoki bizottság másik fontos fellépésére akkor került sor, amikor Párizsban vizsgálni kezdték a cseh kezdeményezés alapján tett francia javaslatot, hogy a rendteremtés érdekében küldjenek Magyarországra nemzetközi fegyveres erőt, amelyben cseh(szlovák) és román egységek is helyet kapnának. A tábornokok kétségtelenül azon törték a fejüket, hogy miután egyetlen szövetséges kormány sem akar Magyarországra katonákat küldeni, honnan vegyék azt a fegyveres erőt, amely a rend biztosítására egyáltalán alkalmas, illetve a román egységek kivonulását követően szolgálatba léphet. A Nemzeti Hadsereg felkészültségét és kiképzését eredetileg nem tartották megfelelőnek, ezért azon voltak, hogy minél nagyobb létszámban vonják össze a széthullott csendőrség és rendőrség embereit, és adjanak fegyvert a kezükbe. (Később többnyire, de nem teljesen, valóban ez történt, és a fegyverek nagy részéről antanttisztek gondoskodtak.) A cseh és román egységeket magában foglaló nemzetközi rendteremtő csapat tervét a tábornokok irtózatos balfogásnak minősítették, és a leghatározottabban tiltakoztak ellene. Szerencsére nem is lett belőle semmi, Stephen Jean Marie Pichon francia külügyminiszter – hiába erőltette – az ötlettel végül magára maradt. Amikor első kudarca után ismét elővette az ötletet – ekkor már kizárólag cseh, román és délszláv erők bevonását javasolva –, terve már Párizsban megbukott.
Mivel a francia kormánynak nem volt további javaslata a magyar helyzet megoldására, az amerikai képviselő, Frank Lyon Polk pedig elsősorban azzal foglalkozott, hogy a román kormányt visszavonulásra kényszerítse, diplomáciai tekintetben az angolok nyomultak előre, és elérték, hogy egy brit diplomatát, Sir George Clerkot küldjék tárgyalni Bukarestbe és Budapestre. Clerk első útja azonban nem hozott eredményt. Már csak azért sem nagyon hozhatott, mert a miniszterelnöki posztjáról éppen lemondó Ion C. Brătianuval tárgyalt, aki ráadásul azzal kezdett fenyegetőzni, hogy azonnal kivonja Budapestről a román csapatokat, és akkor nézhetik a nagyhatalmak, hogy ki tartja ott fenn a rendet.
Párizsban be kellett látni, hogy a magyar kérdés csak a magyar erők bevonásával oldható meg, amihez azonban el kell érni valamilyen politikai megoldást, mert másként a makacskodó és gyanús Friedrich-kormányt nem lehet távozásra bírni. Friedrich további tevékenysége alapján nem lehet eldönteni, hogy vajon ebben az időben ő valóban legitimista volt-e, mindenesetre annak látszott. A Habsburg-uralom visszaállítását viszont nemcsak a Magyarországgal szomszédos államok politikai vezetői látták magukra nézve a legnagyobb veszélynek, de ilyesfajta megoldással a „nagyok” sem szimpatizáltak. Mereven ellenezte a brit külügyminisztérium, az USA párizsi képviselete, talán csak a francia körök egy része volt kevésbé merev e kérdésben.
Növekvő bizalom
George Clerk 1919 októberében újabb megbízást kapott arra, hogy Budapesten Friedrich bevonásával alkudjon ki egy széles koalíciós kormányt, vagy ha Friedrichhel ez nem oldható meg, akkor maga tárgyaljon a többi párttal a koalíciós kormány megalakításáról. Clerk eleinte pesszimista jelentéseket és táviratokat küldözgetett, mivel a miniszterelnökkel nem tudott zöld ágra vergődni, de október második hetében már bizakodó volt. Úgy látta, hogy a nyugtalanság csökken Budapesten, és hitt abban, hogy a román kivonulás biztosítását a magyar katonai, csendőri és rendőri erők segítségével nagyobb kockázat nélkül le lehet bonyolítani. November 9-i jelentésében – a korábbi információkkal ellentétben – már azt írta, hogy a legjobban a Horthy vezette katonaságban bízik. Hangsúlyozta, hogy a tábornoki bizottság tagjai is egyetértenek vele abban, hogy Horthy becsületes, őszinte és hatalmat gyakorol a hadsereg felett. Ekkor a diplomata már reménykedett a megoldásban.
Horthy Miklós első kifejezett antanttámogatója tehát Clerk volt, akit a szövetséges katonai bizottság tagjai is támogattak. A francia tábornok esetében elvileg ebben kételkedni lehetne, ha nem küldött volna ő maga is jelentést a Horthyval való találkozásáról, amelyben nem titkolta szimpátiáját. Az amerikai, az angol és az olasz tábornok kifejezetten Horthy pártjára állt. Időközben a győztes hatalmak ideiglenes polgári megbízottakat küldtek Budapestre, akiket „főbiztosoknak” neveztek el. (Követet nem küldhettek, mivel a békeszerződés aláírására nem került sor, és addig Magyarország nemzetközi jogi szempontból nem is létezett.) A főbiztosok körében a leendő kormányzó a brit kiküldött, Sir Thomas Beaumont Hohler személyében igencsak hathatós támogatóra tett szert.
Ezzel egyidejűleg a Párizsban továbbra is rendszeresen tanácskozó szövetséges vezetők nyomást gyakoroltak a román kormányra, hogy rendezett körülmények között ürítse ki azt a magyar területet, amelyet a leendő békeszerződés szövege nem szán Romániának. Katonai közreműködéssel annyit el is értek, hogy a román kormány vállalta a főváros kiürítését és hadserege visszavonását a Tisza vonaláig.
A főváros átadásának, átvételének forgatókönyvét csak hiányosan sikerült eddig megismerni. Az biztos, hogy az illetékes szövetséges katonai szervek a Lehár Antal által megszervezett alakulatoknak, valamint a csendőrségnek és a rendőrségnek szánták a főszerepet, de hozzájárultak Horthy és a Nemzeti Hadsereg díszbevonulásához is. Ezzel a gesztussal megalapozták Horthy Miklós további politikai karrierjét.
November 14-én Lehár csapatai a románok nyomában járva lépésről lépésre haladtak át a hidakon, foglalták el a laktanyákat, valamint más fontos gócpontokat (posta, távírda, vasútállomás). A főváros átvétele minden atrocitás nélkül egy nap leforgása alatt megtörtént. Ezt Budapest lakóinak nagy többsége úgyszólván nem is érzékelte. Ezzel szemben két nap múlva, ha nem is nagy, de rendkívül lelkes ünneplésben részesült a Nemzeti Hadsereg élén bevonuló Horthy Miklós. Azok a pestiek, akiket a fővezér megrótt a vörösuralom miatt, mindenesetre távol maradtak. A híres fehér ló, a mondabeli egykori fehér ló utóda, ekkor kezdte meg karrierjét, hogy a később kialakuló Horthy-nimbusz központi alakjává váljon.
Mindazonáltal Clerk még mindig nagyon nehéz helyzetben volt. Ő maga ennek okát abban látta, hogy Friedrich nem legitimizmusa, hanem antiszemitizmusa révén tudott maga mögé rendezni egy hatalmas tábort, következésképpen a széles körben érzékelhető zsidóellenes hangulat miatt nehéz volt vele szembeszállni és rávenni a koalíciós kormány létesítésére. Ráadásul – vélte a tárgyaló – Friedrich abban bízik, hogy az ő kormányzását kizárólag a francia politika ellenzi, a franciák azonban szerinte hamarosan megbuknak, és győz az angol irányvonal, amely őt valójában támogatja. A diplomata ettől kezdve azon dolgozott, hogy Friedrich táborának (Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártja – KNEP) megkímélése fejében a párt vezetői járuljanak hozzá a miniszterelnök lemondásához.
Merész elképzelés volt, de bejött. A miniszterelnök társai cserbenhagyták vezérüket, és hozzájárultak egy Friedrich nélküli koalíció megalakításához, természetesen azzal a feltétellel, hogy a miniszterelnök az ő köreikből kerül ki. Mivel jobb megoldási módot a többi pártvezető sem talált, létrejöhetett Huszár Károly kormánya, amelyben hadügyminiszterként Friedrich is helyet foglalt. Clerk november 27-én Clemenceau-nak címzett táviratában ismertette a fejleményeket. A helyzet vázolását követően elmondta, hogy Friedrich az ő tájékoztatása nélkül összehívott egy társaságot a politikai helyzet megvitatása és saját maradásának biztosítása céljából, ő azonban – erről mégis értesülve – megelőzte, és saját maga kezdeményezte a tárgyalást. Itt ismertette javaslatát, s végül sikerült meggyőznie Friedrich híveit is, hogy Magyarországnak mindenképpen békét kell kötnie. Elfogadták, hogy új miniszterelnököt kell kijelölni, és már csak ahhoz ragaszkodtak, hogy az új miniszterelnököt az ő pártjukból válasszák ki. Noha a többség eleinte Apponyi Albert gróf jelölését támogatta, végül mindenki beleegyezett, hogy a koalíciós kormány élére Huszár Károly kerüljön.
Clerk az egekbe dicséri a tanítóból lett, szerinte „kimeríthetetlen erővel” és „nagy jellemmel” rendelkező fiatalembert, Huszárt, akit egyébként az ország alig ismert, majd hangsúlyozza, hogy a siker két férfiú befolyásának köszönhető. A két férfi Apponyi és Horthy ellentengernagy. Apponyival kapcsolatban Clerk megjegyzi: „A körülmények iróniája folytán a grófnak […] éppen legádázabb ellenfelei, a szociáldemokraták ajánlották föl – becsületességébe és hazafiságába vetett bizalmuk szembeszökő jeléül – e tisztet, amelynek viselésében éppen az a keresztény–nemzeti tömörülés akadályozta meg, amelynek egész élete során elismert képviselője volt.” Apponyi engedékenysége tette lehetővé Huszár elismerését. Ez a dicséret eltörpül ahhoz a dicshimnuszhoz képest, amelyet a diplomata Horthy Miklósról zengett. Ígéreteihez híven, az állam szolgájaként cselekedett, és befolyását arra használta fel, hogy mindenkit meggyőzzön, „Magyarország számára egyetlen út maradt: teljesíteni a szövetségesek kívánságait”.
Konszenzusos jelölt
Horthy előtt ekkor már megnyílt az út. Az újonnan alakult, Huszár Károly vezette koalíciós kabinet kiírta a választásokat, amelyeket az általános választójog szellemében meg is tartottak, és összeült a Nemzetgyűlés, amelyben a „csizmások”, azaz a kisgazdák szereztek kis többséget. Mivel ők szinte kivétel nélkül Habsburg-ellenesek voltak, Horthy esélyei tovább növekedtek. A Horthy körül gyülekező tiszti társaság azonban ezt nem látta elegendőnek, s az adott korszakban Magyarországon még ismeretlen, széles körű kampányba kezdett. A fővárost és a nagyobb városokat elárasztották a Horthyt támogató plakátok, agitátorok járták a házakat, táviratküldési kampányt gerjesztettek, amelynek során törvényhatóságok és egyszerű emberek követelték Horthy megválasztását.
Eleinte tisztázatlan volt, hogy mivé is kellene Horthy Miklóst megválasztani. A királlyá választás nemigen jöhetett szóba, mivel az országnak volt királya, még ha IV. Károly le is mondott királyi jogai gyakorlásáról, és nem volt tanácsos nyíltan szembekerülni az egyelőre nem jelentéktelen karlista táborral. Ezért felmerült, hogy az ország válasszon „nádort” magának, de végül valakinek az a szerencsés ötlete támadt, hogy történelmi mintákat követve, addig is, amíg a nemzetnek ismét lehet királya, bizonytalan időre, ideiglenesen válasszanak kormányzót.
Ebben az időben már nem működött az országban külföldi megbízott, akinek jelentéseiből tájékozódhatnánk a tárgyalásokról, amelyeket a pártvezérek a kormányzóválasztásról és a felhatalmazás szövegéről folytattak. Jegyzőkönyvek sem váltak ismertté. Így csak annyit tudunk, hogy kidolgozták a vonatkozó törvényjavaslat szövegét, és azt a belügyminiszter, Beniczky Ödön tárgyalta meg a jelölttel. A Horthyra alapozott megoldással – némi ellenkezést és vitát követően – mind a KNEP, mind a kisgazda vezérkar egyetértett.
Horthy megválasztását elősegítette, hogy a budapesti brit főmegbízott, Hohler kezdeményezésére a párizsi békekonferencia utódszervezete, amelyet ekkoriban Nagykövetek Konferenciájának hívtak, határozatban rögzítette: az érdekelt nagyhatalmak nem járulnak hozzá ahhoz, hogy a magyar koronát egy Habsburg viselhesse. Ráadásul ezt az álláspontot hevesen támogatták a csehszlovák, délszláv és román politikai körök is.
Ezek után a március 1-jei esemény puszta formalitásnak tűnt. A Nemzetgyűlés elé ezen a napon került az I. sz. törvénycikk, amely a Magyarország kormányzójának megválasztása címet viselte. Az elterjedt híreszteléssel ellentétben Horthyt nem „közfelkiáltással”, hanem – minden külső nyomásgyakorlás nélkül – titkos szavazással választották meg, mindössze hét ellenszavazattal. Ezt követően indult a küldöttség a Gellért Szállóba, hogy Horthyt formálisan felkérje s az Országházba kísérje az eskütételre.
A híres épület azonban a szokásostól eltérő képet mutatott. Katonatiszti kordon vette körül, a főbejárat lépcsőjén tisztek álltak, egyenruhások sorakoztak a folyosókon, és jutott belőlük néhány az ülésterembe is. A fentiek alapján mondhatjuk, hogy ez az erőfitogtatás tökéletesen felesleges volt, hiszen a megválasztáshoz egyébként sem fért kétség, s az azt eldöntő szavazás már meg is történt. Nem lehet bizonyítani, hogy a különítményesek akcióját Horthy rendelte el, de kizárni sem lehet. Ő ugyan utólag tudni sem akart e felvonulásról, mégis megalapozottan állítható, hogy fűződött hozzá érdeke. Érdeke volt, hogy gesztust tegyen leghűségesebb követőinek, akik a maguk módján elősegítették a sikerét. E szempontból Horthy gesztusa nagyon hasonlított ahhoz, amelyet később, 1922. október végén Mussolini tett a feketeingeseknek, amikor miniszterelnöki kinevezése után engedélyezte felvonulásukat Róma fő útvonalán. Erre sem volt semmi szükség.
Ezzel Horthy semmit sem kockáztatott, hiszen már megválasztották, ezzel szemben az akciót alkalmasnak vélhette további követelései nyomatékosítására. Követeléseit valóban elő is adta. Kijelentette, hogy az esküt nem teszi le addig, amíg e követelések nem teljesülnek. Az ezt követően lezajlott egyeztetésről megint csak nem maradt fenn írásos forrás, de az bizonyos, hogy a leendő kormányzó elérte követelései egy részének pótlólagos elfogadását egy úgynevezett „novella” formájában.
Megtörtént valami, ami a korábbi Magyarországon elképzelhetetlen lett volna. A királyság formális fenntartása mellett az ország első embere egy középnemesi származású református katonatiszt lett. Ilyen idők jártak. A világháborút követően a társadalmak sokkal mélyebb rétegeiből is kerültek a politika élére emberek, és az ő érkezésük még meglepőbb és váratlanabb volt.