rubicon

Az oszmán-török hadigépezet fénykora

(1300–1574)
13 perc olvasás

Az Oszmán Birodalom több mint hatszáz éves fennállása során páratlan alkalmazkodóképességről tett tanúbizonyságot. Habár a 21. századból visszatekintve a muszlim "Kelet" esetében általában nem a megújulásra való képesség tűnik a legmarkánsabb vonásnak, az Oszmánok azonban eleve a hagyományos muszlim világ és a keresztény Európa határán vetették meg a lábukat, és épp ennek a "két lábon állásnak" köszönhetően voltak képesek a 16. századra a muszlim világ vezető hatalmává válni. Különösen erős volt ez a kettősség a birodalom hadszervezetének esetében, ami egészen a 19. századig szervezetében, mentalitásában, technikáiban egyszerre táplálkozott a Kelet és Nyugat hagyományaiból és újításaiból.

A korai idők (1300-1362)

A dinasztia alapítója, Oszmán még csupán egy kis emírség ura volt Kis-Ázsia nyugati részén, a bizánci határon, aki csupán saját nomád türkménjeire és a bizánci határvidékre érkező muszlim "gázikra" (hitharcosokra) számíthatott. Az első szultánok személyes katonai kísérete így csupán néhány száz főt számlált. A térség hatalmi kultúrája és hagyományai azonban nagyon gyorsan átalakították az Oszmán-dinasztia államát…

A Bizánc Birodalom keleti határainak védelmét hagyományosan ellátó határőrök, az akritaszok ugyanis hamarosan tömegesen álltak át a kedvezőbb életfeltételeket kínáló Oszmánokhoz, s nekik köszönhetően születhetett

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.