A 14. század eleje Franciaországban a királyi hatalom és a központi államszervezet megerősödésének időszaka. Szép Fülöp (1285–1314) uralkodása alatt a francia országlakosoknak – parasztoknak, polgároknak, püspököknek – hirtelen rá kellett döbbenniük: életüket immár egy elvont, személyek fölötti eszme, az állam kezdi irányítani, melynek szervei egyre mélyebben és egyre váratlanabbul nyúlnak bele mindennapjaikba.
Az állami központosítás és a királyi abszolutizmus kialakítása a feudális széttagoltság korában nagyon is önálló országbárókkal szemben két évszázados, hosszú folyamat eredménye volt. A 13. század nagy francia uralkodói – Fülöp Ágost (1180–1223), IX. (Szent) Lajos (1226–1270) és III. Fülöp (1270–1285) – elsősorban azért voltak „nagyok”, mert felségjogaikat hatalmas hűbéreseik rovására mind nagyobb területekre terjesztették ki. A királyok jogi és katonai eszközöket egyaránt bevetettek, hogy legfőbb hűbéruraságukat (suzeraineté) hathatósan éreztessék és elismertessék vazallusaikkal (akik közé az angol király is tartozott). A nagyurak engedelmességre kényszerítése, valamint az ortodox katolicizmusnak a kathar eretnekek
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.