rubicon

Sziklakórház

11 perc olvasás

A II. világháborúban Magyar­országon a budai Sziklakórház jelentette a legmodernebb polgári védelmi létesítményt. Az objektumot az 1937-ben létesített légoltalmi riasztó központ bővítésével néhány héttel az első amerikai bombázás előtt nyitották meg. Falai között néhány hónap alatt több ezer civil és katonai sérültet gyógyítottak. 

A Sziklakórház története azonban egyáltalán nem ért véget a háborúval. 1950-től egészen 1989-ig „titkos” létesítményként egy feltételezett atom­háború esetében ez lett volna az egyetlen olyan létesítménya fővárosban, amelyben folyamatos ellátást tudtak volna biztosítani.

A formálisan titkos objektum 1956-ban élesben is szerepet kapott: civileket, forradalmárokat ugyanúgy ápoltak itt, mint szovjet katonákat.

A budai Várhegy természetes eredetű mésztufa pincéit már az őskorban is használták. A középkori város alatt komoly pincerendszer épült ki ezekből a természetes üregekből. Az 1930-as években megtörtént az üregek tudományos feltárása is. Ezt a munkát a világhírű geológus, Kadic Ottokár vezette. 1937-ben a budai Várhegy pincebarlangjainak egy részéből légoltalmi (azaz a légitámadás esetén a lakosság felriasztásáért felelős) riasztó központot alakítottak ki. Ezt K riasztó központnak nevezték és 1937–1945 között innen működtették a Várnegyed légószirénáit. Az építkezés a II. világhábo­rú kitörése után folytatódott, 1939-től a járatok jelentős részét

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.