Truman, Marshall, Acheson, Eisenhower, MacArthur, Stevenson, Churchill, Attlee, Bevin, Schuman, Adenauer, Tito… A teljesség igénye nélkül csak a legismertebb nevek, amelyek a szocialista tömb vezetői által imperialistának bélyegzett világot fémjelzik. Valóságos hidegháborús ki kicsoda tárulhat a téma iránt érdeklődő, éles szemű olvasó elé a Ludas Matyi Rákosi-korszakbeli karikatúrái között böngészve, hiszen az újság illusztrációin ezen személyek rendre visszaköszönnek, főként ellenségesnek beállított cselekedet közepette ábrázolva. A cikk azt igyekszik bemutatni, hogy a szoros pártirányítás alatt álló, emblematikussá vált vicclap hogyan eleveníti meg az imperialistákként emlegetett külső ellenséget, valamint az ő hazai ügynökeikként elkönyvelt belső ellenséget képező egyes társadalmi csoportokat.
A vicclapként ismert Ludas Matyi a Rákosi-korszak egyik legfontosabb propagandaeszközének tekinthető. A Magyar Dolgozók Pártja (MDP) – a pártállami rendszer működési mechanizmusának megfelelően – a sajtót is szoros kézi vezérlés alatt tartotta. A sajtó irányítására és ellenőrzésére a Központi Vezetőségnek alárendelten önálló Sajtó Osztályt hoztak létre, amely 1949 márciusától az Agitációs és Propaganda Osztály alosztályaként működött tovább. Az tehát, hogy mi jelenhetett meg egy lapban, legfelsőbb pártszinten dőlt el, hiszen az MDP központi pártlapja, a Szabad Nép mellett minden egyéb sajtótermék felügyelete is itt
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.