Gnaeus Marcius Coriolanus, a fennhéjázó, polgártársaival együttműködni képtelen háborús hős, a száműzöttként hazáját megtámadó római olyan alakja a római történeti hagyománynak, aki világszerte ismert William Shakespeare drámájából. Coriolanus alakját és tetteit persze nem Shakespeare írói leleménye alkotta, ő is ókori forrásokból merítette adatait. Elsősorban Plutarkhosz művéből, aki a reneszánsz idején – latin fordításoknak is köszönhetően – rendkívül népszerű szerző volt. Coriolanus történetét azonban nemcsak Plutarkhosz hagyományozta az utókorra Párhuzamos életrajzok című munkájában, hanem a történetíró Titus Livius és Dionüsziosz Halikarnasszeusz is megörökítette.
Livius (Kr. e. 59–Kr. u. 17) Augustus császár kortársaként alkotta meg hazája, Róma történetét. Monumentális műve egykor 142 könyvből állt, amelyek közül a második tárgyalta a római köztársaság kezdeti időszakát. A könyv a királyok elűzése utáni évek eseményeit mutatja be, amelyekben nagy szerepet kap a patriciusok és plebeiusok viszálya. A görög nyelven alkotó s római kollégájához képest kissé szószátyár Dionüsziosz Halikarnasszeusz (kb. Kr. e. 60–Kr. u. 7) a mai Törökország területéről származott. Rómába kerülve megírta Római régiségek című munkáját.
Plutarkhosz (Kr. u. 46–125) legismertebb munkájában kiemelkedő görög és római államférfiak, hadvezérek biográfiáját állítja párba, mutatja be párhuzamosan. Olykor az életrajzok után
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.