Munkácsy Mihály talán a legismertebb magyar festőművész. Ez az ismertség több dolognak köszönhető. Egyrészt Munkácsy élete valóban kalandos, fordulatokban gazdag. Hogy a szegény, árva asztalosfiúból hogyan lesz a maga idejében a világ legjobban fizetett festője, önmagában is izgalmas történet. Ráadásul Munkácsy meg is írta ifjúkora történetét, s ez a színes önéletírás a mai olvasó képzeletét is megmozgatja. Munkácsynak már életében kultusza alakult ki Magyarországon, s ez a művész korai halála után még elevenebbé vált. Ő alkotta meg a magyar történeti festészet legnagyobb (mintegy 62 négyzetméteres) képét, ő volt az egyesített Budapest első díszpolgára, s nem utolsósorban ő volt az, akiben idősebb kortársai a magyar festészet Petőfijét vélték látni.
Munkácsy (eredetileg Lieb) Mihály Leó 1844. február 20-án Munkácson látta meg a napvilágot Lieb Mihály és Reök Cecília harmadik gyermekeként. Édesapja az Eperjeshez közeli Sóváron született 1800-ban, s ő is, mint a családból sokan, sóhivatali tisztviselő volt. 1838-ban költözött Ungvárra az akkor már három éve özvegy, kétgyermekes, sópénztárnoknak kinevezett Lieb Mihály. 1839 körül kötött házasságot a közeli Mándokról származó Reök Cecíliával.
Zilzer Antal: Munkácsy Mihály Magyar NemzetiPróbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.