„A láthatatlan halál”
21 perc olvasásMegszületett a fantasy- és horrorirodalom szülőatyja
Szerző: Tarján M. Tamás
1890. augusztus 20-án, a New York állambeli Providence-ben látta meg a napvilágot Howard Phillips Lovecraft amerikai író, a modern science-fiction, horror és fantasy műfajok legnagyobb hatású előfutára.
Lovecraft tehetős családba született, de miután édesapja megőrült, és kórházba került, édesanyjával kénytelen volt nagyszülei házába költözni. Az apa elvesztése maradandó lelki sérülést okozott a fiú számára, ami nagyrészt magyarázatot ad Lovecraft későbbi művészetére is; a furcsa regények hangulatához egyébként – a trauma mellett – a nagyapa hatalmas könyvtára is hozzájárult, ahol a kis Howard, a klasszikus irodalom és a mesés kötetek mellett, főként a – Brit-szigeteken népszerű – gótikus horrortörténeteket lapozgatta. Lovecraft sokat betegeskedett, de mindamellett igazi zseni volt, aki három éves korában folyékonyan olvasott, az iskolás kor elérése előtt pedig már verseket írt. Miután a nagyapa meghalt, Lovecraft és édesanyja újból költözni kényszerültek.
A fiatal Lovecraft egy Providence-beli iskolába került, majd a Brown Egyetemen akart asztronómiát tanulni, de megfelelő tudás hiányában elbukott a felvételin. Életrajzírói úgy vélik, ez a csalódás tette őt egész életére depressziós és rezignált emberré. A felnőttkor határán álló Lovecraft ekkor még főleg verseket írt, első furcsa novelláit pedig csupán az íróasztal őrizte. A furcsa fiatalember még furcsább történetei végül felkeltették az Amerikai Amatőr Nyomdászszövetsége elnökének, Edward F. Daasnak a figyelmét, így 1917 után az első regények – például Az alkimista vagy A barlangi szörnyeteg – már a Furcsa történetek című magazin hasábjain szerepelhettek.
A visszavonultan élő művész a tízes évek második felében számos hasonló érdeklődésű íróval megismerkedett – például a Psycho szerzőjével, Robert Bloch-hal, vagy a barbár Conan alakját megálmodó, Robert E. Howarddal –, így egész baráti köre alakult ki, igaz, a tagok nagy része sosem találkozott vele személyesen. Lovecraftot közben újabb családi tragédia érte, anyja ugyanis szintén megőrült, majd 1921-ben meg is halt; az író nem sokkal ezután egy Sonia Greene nevű amatőr újságíróval kötött házasságba menekült, a frigy azonban kis idő múltán kudarcba fulladt. A válást követően Lovecraft visszaköltözött Providence-be, és 1926-tól haláláig elzárkózva élt.
Bár ez volt életének legtermékenyebb időszaka – ekkor születtek a hírnevét később megalapozó regények, többek között a Cthulhu hívása, Az őrület hegyei vagy A Necronomicon története –, soha nem volt képes kitörni a ponyvamagazinok szintjéről. Lovecraft ezért élete utolsó éveit komoly nélkülözések közepette élte le, és miközben a rák felemésztette szervezetét, még számos más betegség kínjaitól is szenvedett. Kudarcokban bővelkedő pályáját 1937. március 15-én fejezte be, és halálos ágyán bizonyára nem is sejtette, hogy néhány évtized múlva rajongók milliói istenítik majd nevét.
Lovecraft munkáinak fennmaradása elsősorban jó barátjának, August Derlethnek volt köszönhető, aki már az író életében igyekezett népszerűsíteni a furcsa történeteket, ám azokra nemigen akadt vevő. El kellett telnie néhány évtizednek míg a mára legendássá vált science-fiction, fantasy- és horrortörténetek olvasótábora felnőtt; mondhatni, Lovecraft messze megelőzte korát, mindeközben pedig lerakta a modern fantáziairodalom alapjait. Az író saját képzeteiből, korábbi olvasmányaiból és a mindennapok élményeiből összegyúrt egy különleges világot, amit az Edgar Allen Poe-ra jellemző sötét, baljós, szorongással teli hangulattal töltött meg. Lovecraft fantáziavilágának hősei – például a híres Cthulhu, a tengerek mélyén élő szörny, vagy Yog-Sothoth – valaha élt gonosz és velük harcoló jó istenségek, földön kívüli lények, kísértetek, idegen dimenziók szülöttei és démoni teremtmények voltak, akik nagy része megsemmisüléssel fenyegette az emberiséget.
Lovecraftnál páratlanul izgalmas történetekben keveredett isteni és emberi, álom és valóság, földi és földönkívüli, amivel érdekes előzményét adta a ma oly népszerű sci-fi és horror műfajoknak, és megihlette a későbbi alkotókat. Az emberiség igazából a 20. század második felében érett meg Lovecraft műveinek olvasására, Magyarországra pedig csak a rendszerváltás után juthattak el írásai; a furcsa írónak ma már hatalmas olvasótábora van, filmek, játékok, képregények, zeneművek épülnek arra a fantáziavilágra, melyet – nehéz sorsából fakadóan – egykor megalkotott. Lovecraft népszerűségét jelzi az is, hogy a rajongók egykori szegényes sírhelyére 1973-ban műemléket emeltettek, Providence városa pedig legjelentősebb szülöttei között tartja őt számon.