„A láthatatlan halál”
21 perc olvasásBilly, a Kölyök halála
Szerző: Tarján M. Tamás
1881. július 14-én halt meg Henry McCarty, ismertebb nevén Billy, a Kölyök, a Vadnyugat egyik leghírhedtebb pisztolyhőse. A bandita mindössze 21 évesen vesztette életét, miután Pat Garrett seriff lelőtte őt a Maxwell-ranchon.
Billy, a Kölyök élete során számtalan álnevet viselt: feltehetően New Yorkban, Henry McCarty néven látta meg a napvilágot, bár máig nem tudjuk, hogy ezt a vezetéknevet vajon – ismeretlen – vér szerinti apjától, vagy pedig ír származású anyjától örökölte. A bandita születési időpontja bizonytalan, de a kutatók általában 1859 és 1861 közötti dátumokat tartják valószínűnek. Miután Billy apja meghalt, az özvegy édesanya két gyermekével nyugat felé indult: számos városban szerencsét próbáltak, mígnem Catherine McCarty hozzáment egy William Antrim nevű férfihoz, és az új-mexikói Silver Citybe költözött. A későbbi pisztolyhős 14 esztendős volt, mikor anyja belehalt a tuberkolózisba; Antrim ezután otthagyta mostohagyermekeit, majd a fiú kosztért és kvártélyért dolgozott a szomszéd fogadósnál, aki később egyik legbecsületesebb alkalmazottai között tartotta őt számon.
Billy 1875-ben csatlakozott Sombrero Jackhez, és annak bandájával részt vett egy mosoda kirablásában, de nemsokára börtönben találta magát, mivel lebukott a lopott ruhákkal. Ezután hajtotta végre első legendás szökését, mely során – vékony alkatának köszönhetően – a kéményen keresztül mászott ki a cellájából. Ekkor még nyugodtan alhatott a törvény őrei miatt, mert híre nem jutott át az államhatáron, így a szomszédos Arizonában fuvarozóként vállalhatott munkát. Hamarosan Billyt itt is utolérte a végzet, munkaadójánál ugyanis összeszólalkozott egy Hencegő Cahill nevű férfival, és dulakodás közben lelőtte őt pisztolyával. Még csak 17 esztendős volt, de már másodszor került börtönbe – és hamarosan másodszor is megszökött onnan.
A fiatalember – William Bonney néven – ezután Lincoln megyében telepedett le, és először egy sajtüzemben, majd az angol John Tunstall szolgálatában dolgozott, mint marhahajcsár. Tunstall és egy rivális farmer, James Dolan között ebben az időben zajlott a „lincolni marhaháború”, mely korábban csak üzleti vetélkedés volt, 1878 februárja után azonban véres küzdelemmé vált: Dolan emberei ebben a hónapban lelőtték Tunstallt, majd annak emberei bosszút esküdtek, és Billy a Kölyök részvételével megalakították a Regulátorok bandáját. A Dick Brewer által vezetett csapat esküt tett arra, hogy bosszút áll munkaadója gyilkosán, így 1878 során végeztek többek között William J. Brady seriffel, és rajta kívül még négy útonállóval is.
A megyében szabályos háború kezdődött, melyet a Regulátorok ellen nem csupán a halott Brady emberei vívtak, hanem egy The House nevű csapat tagjai is, állandó pisztolypárbajokkal zaklatva a vidék lakosságát. A marhaháborúnak végül Lew Wallace seriff vetett véget, aki 1878 végén amnesztiát hirdetett a küzdelem résztvevőinek, és felajánlotta Billy számára, hogy kegyelmet ad neki, ha egy eljárás színjátéka kedvéért hajlandó felmentéséig börtönbe vonulni. A pisztolyhős belement az alkuba, fogva tartói azonban nem állták a szavukat, sőt, az ő nyakába varrták a Regulátorok összes gyilkosságát – a bandita így harmadszor is szökést hajtott végre, miután furfangos módon leszedte bilincseit.
Billy harmadik szabadulása után végleg elkötelezte magát a bűnözői élet mellett, és megalapította Lincoln megye legrettegettebb bandáját, mellyel két éven keresztül sikeresen elkerülte a törvény őreinek csapdáit. 1880 novemberében aztán a pisztolyhős elleni hajtóvadászat élére egykori társa, Pat Garrett került. Mivel a férfi ismerte Billy szokásait, könnyen a nyomába eredhetett, és munkája 1881 tavaszán sikerrel zárult. A huszadik életévét alig betöltő rettegett bűnözőt április 13-án bekerítették egy tanyán, majd Lincolnba szállították, és – szigorú felügyelet mellett – május 13-ra kitűzték kivégzése időpontját is. Bár hihetetlennek tűnik, de a banditának ekkor is sikerült elkerülnie a vesztőhelyet, pár nappal a kivégzése előtt ugyanis egy becsempészett pisztoly segítségével ismét elmenekült, miután lelőtt két őrt. A férfi ezután egy spanyol bandita, Pedro Maxwell birtokán bujkált, mígnem július 14-én Garrett újból a nyomára akadt.
A seriff napközben érkezett a ranchra, és ott várt régi társára, aki éjfél körül tért haza. Mivel a szobában sötét volt, Billy nem láthatta Garrett-et, a törvény őre azonban ráismert egykori cimborája hangjára, és azonnal végzett vele. Ahogy minden legendás személyiség esetében, úgy Billy, a Kölyök halála után is mendemondák kaptak szárnyra, miszerint Garrett az utolsó pillanatban megkegyelmezett régi társának. Így aztán egészen az 1930-as évek végéig felbukkantak olyan férfiak, akik a rettegett pisztolyhősnek adták ki magukat, de idővel mind csalónak bizonyultak: az igazi Kölyök Fort Sumner katonai temetőjében, a marhaháború során elesett bandatársai mellett alussza örök álmát.
Az egyik legismertebb vadnyugati fenegyerek emlékét rövid élete ellenére rengeteg alkotás őrzi: könyvektől a filmeken át egészen a zeneművekig számtalan ponton visszanyúlnak ehhez a rejtélyes törvényen kívüli figurához, aki 21 évesen lett Amerika egyik leghírhedtebb bűnözője.