rubicon
back-button Vissza
1859. június 30.

Séta a Niagara-vízesés felett

Szerző: Tarján M. Tamás

1859. június 30-án hajtotta végre hajmeresztő mutatványát Charles Blondin francia artista, aki egy körülbelül 5 centiméter átmérőjű kötélen átsétált a Niagara-vízesés felett. Blondin a zuhatag közepén, 50 méteres magasságban ezután még számos életveszélyes trükköt mutatott be, melyek közül a leghíresebb a máig emlékezetes omlettsütés mutatványa volt.

Charles Blondin St. Omer városában, 1824-ben született, eredetileg Jean-Francois Gravelet néven. Szülei a fiút már ötesztendős korában a lyoni tornaiskolába küldték, ahol fél év alatt tehetséges artistát neveltek belőle, és mutatványait már 1830-ban megcsodálhatták a cirkusz kedvelői. Blondin merész kísérletei, elsősorban kötéltáncos mutatványai fellépésenként több ezer nézőt vonzottak, ezért európai sikerei után a művész elhatározta, hogy az Újvilágot is meghódítja. 1855-ben csatlakozott egy New York-i színtársulathoz, melynek üzleti részesedéséből megfelelő reklámot csinálhatott 1859-es akciójához: Blondin Amerika-szerte elhíresztelte, hogy – elsőként a világon – egy kötélen átkel majd a Niagara-vízesés felett. Hogy ígéretét teljesítse, 330 métert kellett megtennie, miközben 50 méter mélyen alatta tátongott a Niagara roppant szakadéka. Hibázásra tehát nem volt lehetőség, az öt centiméter vastagságú kötélen az artista szó szerint élet és halál között egyensúlyozott.

Blondin a veszélyek ellenére az 1859-60-as évek során számos alkalommal megtette a fent említett utat, legelső kísérletét pedig június 30-án végezte. A vízesés közelében mintegy 5000 néző várta a hajmeresztő mutatványt, amit Blondin rikító rózsaszín harisnyában és tunikában hajtott végre, miközben egyensúlyozáshoz csupán egyetlen pálcát használt. Bár ez a tett már önmagában is világszenzáció volt, a művész számára csupán a kezdet volt: Blondin hamarosan bekötött szemmel tért vissza a kötélre, majd zsákban kelt át a Niagara-vízesés felett, később talicskát tolt át a túlpartra, hogy aztán segédje oda-vissza szállítása után felálljon egy székre – 50 méter magasan a zúgó ár felett. A leghíresebb mutatvány azonban az előadás végére maradt, amikor is az artista féltávnál helyet foglalt a kötélen, omlettet sütött magának, és elfogyasztotta azt, mintha csak otthon tenné mindezt.

A „Nagy Blondin” a Niagara-vízesés feletti mutatványával világhírt szerzett magának; amellett, hogy a jegyárakból meggazdagodott, egyre-másra kapta a felkéréseket, hogy kötéltáncos produkcióját más városok nevezetességeinél is mutassa meg a közönség számára. Aki a Niagara felett bemutatott műsorról olvasva azt hitte volna, hogy az esztelen produkciót nem lehet már felülmúlni, az bizony téved: Blondin a következő évben ugyanis a londoni Crystal Palace-nál végrehajtott mutatvány során bukfenceket vetve haladt végig az 50 méteres magasságban kifeszített kötélen. Egyre hajmeresztőbb kísérletei ellenére az artista ugyanakkor sohasem hibázott: egyetlenegyszer fordult csupán elő, hogy balesetet szenvedett, de az sem az ő hibája volt, hanem a kötélé, mely az előadás közepén váratlanul elszakadt. A művész egyébként ez alkalommal is sértetlen maradt, igaz, két segédje életével fizetett a kötélgyártó hanyagságáért.

Charles Blondin tehetségét elsősorban hosszú élete mutatja, melynek 71. évében is alkalmasnak találta magát arra, hogy Belfast városa felett még egyszer utoljára elkápráztassa közönségét. A következő évben, 1897-ben cukorbetegség okozta annak az embernek a halálát, aki pályája során állandóan a pusztulás torkában egyensúlyozott.