Milyen is volt az ellenzék nagyságrendje, hányan voltak, kik voltak, s milyen volt a hatásuk? Egy 1989-es III/III-as visszatekintő jelentés szerint az országban az előző évtizedben a szorosan megfigyeltek száma, illetve azoké, akiknek dossziéja volt a titkosszolgálatoknál, nem haladta meg a 2000 főt. Ez persze nem azt jelenti, hogy másokat nem figyeltek meg alkalmilag, hogy nem voltak besúgók különböző helyeken, és azok nem készítettek másokról is jelentéseket. De akiket ellenzéki/ellenséges csoportosulásban való részvételért valamilyen okból megfigyeltek, és erről fölvettek kartont, azok – az ellenzék időszakát 10-15 tartós évnek tekintve – nagyjából 2000-en voltak. A napi szoros megfigyelés alatt tartottak száma pedig a 200-at sem érte el.
A magyar ellenzék létszámát tekintve össze sem hasonlítható a lengyel vagy akár a csehszlovák ellenzék nagyságával. 1977-ben az első Charta-aláírásban, amely az ellenzéki mozgalom zászlóbontó akciója volt, mindössze 34 ember vett részt Magyarországon. Tehát 34-en kezdték, s az ellenzéki mozgalmak csúcspontját jelentő 1985-ös monori találkozón 45-en vettek részt. Egy aláírási akcióban a 350 fő már hihetetlen sikernek számított. Valamennyi 1988 előtti tüntetés – egy-egy
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.