A Hitel megjelenésekor, 1830-ban a magyar mezőgazdák helyzete szinte reménytelennek látszott. Külterjes, kevés hasznot hajtó, jobbágyi robotmunkára épülő gazdálkodást folytattak, miközben egész Európában meredeken estek a gabonaárak. Nem tudták birtokaikat gazdaságosabbá tenni, mert pénzt csak rendkívül magas kamatra kaphattak kölcsön. Elsőrendű váltókat például harminc százalékkal számítoltak le. Sok magyar földbirtokos veszteséggel termelt, és üzemének fenntartása is veszélybe került.
Kalandor tőke, magas kamatSzéchenyi az ország felzárkózását tudatos törvényalkotással kívánta elősegíteni. Felismerte, hogy a modern társadalom életét átszövi a jog, ezért semmilyen változás nem lehetséges a törvények átalakítása nélkül. A hosszú, szerves fejlődés révén kialakult nyugat-európai hiteljogi intézményeket ajánlotta átvételre, a magyar körülményeknek megfelelő adaptálásra. Jogi modernizációs programjának legfontosabb része a korszerű hiteljog alkalmazására vonatkozott.
Széchenyi a korszak hivatalos, dogmává merevedett nézeteivel szállt szembe, amikor kijelentette, hogy az egyoldalú, adósokat pártoló törvényi szabályozás valójában káros a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.