rubicon

Egymásra utalt kis népek

Sorsközösségben. Magyarok és szlovákok
4perc olvasás
A történeti Magyarország északi részét jelölő Felföld, azaz Felvidék a magyar történelmi közgondolkodás Atlantisza. Miként a trencséni, sárosi vagy nyitrai nemesi kúriák többségében már az enyészet lett úrrá, a nemzeti emlékezetből is lassan eltűnnek a régió relikviái. A szlovák (szláv) többségű felső-magyarországi vármegyék – megannyi külön világ – múltjának feldolgozásával az utóbbi évtizedekben többnyire szlovák történészek foglalkoztak. A közös történelem feltárásában mutatkozó eltérések és a területtel együtt Csehszlovákiához csatolt magyar kisebbség történetének stációi is azt jelzik, akad bőven tenni- és felkutatnivaló a két nemzet múltjának, kapcsolatainak tisztázásában.

A Felvidék újabb keletű megnevezése a Felföld területének. A 19. század előtti szóhasználatban a csak szlováklakta vidékeket ("tótsági vidékek") jelölte mind a kettő. A 19. és 20. században használt jelentéstartalmában a Felső-Magyarország is szinonímája volt. 1918 után a Felföld, illetve Felső-Magyarország Szlovákiához tartozó magyar- és szlováklakta területei jelölésére használták, tartalma tovább bővült, mivel a Kisalföld szlovákiai területeit is beleértették. A Felvidék szónak nem csekély érzelmi tartalmat ad az irodalmi művekből is ismert, középkori hangulatot őrző számos kisváros és romantikus várrom, hiszen itt Magyarország ezeréves történelmének rendkívül sok emlékével találkozzunk, jóval többel, mint a mai Magyarországon.

Egymásrautaltság

A középkori Felvidékre az egyes etnikumok termékeny együttélése volt jellemző. A Ludovit Stúr vezette szlovák ébredők ugyan ezeréves elnyomásról beszélek, szerintük a magyar úr ezer évig elnyomta a szlovák parasztot, és ezzel akadályozta fejlődését. Valójában a középkorra nem jellemzőek az újabb kori nemzeti ellentétek. Példa erre,

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.