1963 januárjában az amerikai katolikus, protestáns és izraelita felekezetek szervezetei által a faji egyenlőség megteremtéséről rendezett chicagoi konferencián kimondták, hogy a fajgyűlölet az amerikai társadalom legsúlyosabb problémája, és mindent el kell követni felszámolásáért.
A faji kérdés az Egyesült Államok történetének kezdete óta megosztotta az amerikai társadalmat, sőt az uniót alkotó államokat is, és befolyásolta a bel- és külpolitikai döntéseket egyaránt. A 19. században a déli államok a faji kérdés miatt ellenezték az unió Karib-tengeri terjeszkedését, mivel tartottak attól, hogy továbbnő az „alacsonyabb rendű” fajok száma, akik beleszólhatnak a belpolitikába. És természetesen a rabszolgaság kérdése osztotta két részre az unió államait a múlt század derekán, mely végül polgárháborúhoz vezetett, és kis híján véget vetett a kontinensnyi ország alig egy évszázados egységének.
Bár 1865-ben eltörölték a rabszolgaságot és egy évvel később kimondták a feketék egyenjogúságát, szinte ezzel egy időben az Indiana állambeli Martinville-ben megalakult a hírhedt fajvédő szervezet, a Ku Klux Klan. A déli államok pedig az 1890-es években kodifikálták a faji megkülönböztetést. Az ún. Jim Crow-törvények intézkedtek a faji elkülönítésről, a szegregációról. Bebizonyosodott, hogy nem lehet a közgondolkodásba mélyen beivódott rasszizmust egy csapásra
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.