A politikai érdekből végrehajtott túszejtés a történelem folyamán bevett gyakorlat volt. Már a legkorábbi időkből is ismerünk olyan eseteket, amikor zsarolási szándékkal – mintegy biztosítékként – az ellenség politikai vagy katonai elitjének tagjai, ezek hozzátartozói vagy társadalmilag fontos személyiségek közül többeket fogva tartottak. A háborús eseményekhez szervesen kapcsolódó túszgyűjtő akciók a modern időkben is hozzátartoztak a hadviseléshez, az első világháború alatt – és közvetlenül utána – pedig általános gyakorlattá váltak. Ezzel az eszközzel az osztrák–magyar és az orosz hadsereg, de a brit, francia és német haderő is élt.
A Magyarországi Tanácsköztársaság azonban a túszgyűjtést az ellenforradalmi mozgalmaktól való elrettentésre használta fel, és a lakosság megfélemlítésére irányuló politika integráns részévé tette. Sokakat tartóztattak le ellenforradalmi vádakkal közvetlenül a proletárdiktatúra létrejötte után. A legnagyobb letartóztatási hullám 1919 húsvétján zajlott le. Ekkor a magyar közélet több száz notabilitását és ismert személyiségét ejtették túszul. Őket a Markó utcai fogházba, majd onnan a Gyűjtőfogházba hurcolták. A vörösterror gyilkosságai, a rekvirálások és a kényszersorozások mellett a fővárosi és a vidéki túszgyűjtő akciók váltottak ki leginkább dühödt elkeseredést a lakosság körében.
Oroszországban
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.