I. József király 1687. végi pozsonyi koronázása után a Szent Koronát a magyar törvényeknek megfelelően tizenhat évig ismét Pozsonyban tartották. Ám 1703-ban újra Bécsbe szállították, ahol kilenc évig őrizték. A koronázóvárosba csak 1712-ben III. Károly tavaszi magyar királlyá koronázására került vissza.
Miközben az elvitel körülményeiről és módjáról kevés korabeli forrás számolt be, a korona visszaszállításáról már bővebben szólnak a beszámolók. Az alábbi írás ezeket mutatja be.
Történetírásunkban két eseményt szoktak megemlíteni a korona 1703. évi elvitelének okaként. A pozsonyi Koronatorony, ahol a koronát a koronázási jelvényekkel együtt őrizték, 1703. június 3-án leégett. Ennél is nagyobb súllyal esett a latba az 1703 nyarán II. Rákóczi Ferenc vezetésével megindult szabadságharc. Az esztendő őszén Rákóczi serege nyugat felé vonulva elfoglalta Észak-Magyarország városait, várait, és haladt a királyság fővárosa, Pozsony felé. November végén már a kurucok kezére került a közeli Zólyom, Léva és Nagyszombat is. Sőt, december 10-én Bercsényi Miklós kuruc generális Pongrácz Gáspár ezereskapitány vezetésével Pozsony ellen indított egy ötezer fős sereget, amelyet azonban Peter Joseph Viard császári ezredes szétkergetett.
III. Károly koronázási szertartása a pozsonyi Szent Márton-templomban 1712.Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.