Az első orosz forradalom hírére 1905-ben Trockij hazatért Pétervárra, ahol a Szovjet Végrehajtó Bizottságának „erős embere” lett, novemberben a testület elnökévé választották. Tevékenységének „jutalma” újabb letartóztatás és a korábbinál szigorúbb ítélet volt. Örökös számkivetésének helyszínéül a sarkkörön túli Obdorszkot jelölték ki. Útközben azonban megszökött, és Péterváron keresztül ismét külföldre távozott.
A második emigrációban a leghosszabb időt Bécsben töltötte. Aktívan bekapcsolódott az orosz forradalmi emigráció életébe, részt vett a londoni pártkongresszuson, újságot szerkesztett.
1917 májusában – miután az Ideiglenes Kormány közbenjárt érte – szabadon bocsátották. Hazaérkezve rögtön a lenini álláspontra helyezkedett: semmi támogatást az Ideiglenes Kormánynak, minden hatalmat a szovjeteknek, fel kell készülni a hatalom megragadására. A fegyveres felkelés előkészítésében és lebonyolításában játszott szerepéért kiérdemelte Lenin elismerését: „Az októberi napokban nem volt nála jobb bolsevik.”
Az
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.