Arad neve különös érzeteket kelt a magyar emberben. Ha csak olvasmányaiból ismeri, akkor egyértelműen az 1848–49-es szabadságharcot követő megtorlás, az aradi vértanúk, a szabadságharc végnapjai jutnak eszébe.
Aki járt is Aradon, az megismerkedhet a gyönyörű városmaggal, a századforduló polgári fejlődésének megannyi emlékével, az ún. boldog békeidők díszes épületeivel, de lépten-nyomon 1848 nyomaira bukkan. Az egykori Fehér Kereszt Szállodára, az erőd földsáncok mögé bújtatott falaira, a vesztőhelyre, az aradi vértanúk emlékoszlop alatti végső nyughelyére, a most már újra régi méltóságában emelkedő Szabadság-szoborcsoportra és a Kultúrpalotára, amely a szabadságharcos emléktárgyak, az ebben a témakörben az első igazi múzeumi közgyűjteménynek minősíthető gyűjtemény befogadására emeltetett. A fenséges építmény azonban – bár mindmáig befogadja – nem tárja a közönség elé a századforduló idején összegyűjtött kultúrkincseket.
Pedig túlzás nélkül mondható, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik legnagyobb, de mindenképpen a legrégibb és az összegyűjtése óta leginkább állandónak tekinthető gyűjteményéről van szó.
Aradnak
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.