A labdarúgó-szövetség 1901-ben írta ki az első labdarúgó-bajnokságot, a század első évtizedében mintegy tucatnyi helyen játszottak élvonalbeli találkozókat, de ezek közül csak néhányat lehetett stadionnak nevezni. A legjelentősebb a Millenáris volt, amely 1896-ban „az ezredéves országos kiállítás tartama alatt rendezendő különféle sportversenyek czéljaira” épült. Eredetileg le is akarták bontani az ideiglenesnek szánt létesítményt, de több sportegyesület összefogásának köszönhetően a főváros megkegyelmezett a – ma is álló – stadionnak. A Millenáris a BTC és az MTK labdarúgócsapatának otthona volt, egy 1903-as margitszigeti mérkőzést kivéve 1911 őszéig itt játszotta találkozóit a válogatott is.
A futball gyors terjedésének köszönhetően a századelőn sorra épültek pályák a fővárosban. 1900-ban adták át az FTC Soroksári úti pályáját, 1901-ben a MAC sporttelepét a Margitszigeten, a BEAC-ét pedig Lágymányoson. A Bertalan utca végén, a Duna-parton 1922-ben átadott MAFC-pályával egy időben építették ki a BEAC stadionját is, melyet a budai Skála építése miatt bontottak le 1973-ban. Az UTE 1903-tól az első világháború kitöréséig a Népszigeten, az újpesti kikötő mellett fekvő pályán játszott, 1922-ben adták át Megyeri úti stadionjukat. A Törekvés 1903-tól a kőbányai Hölgy utcában rendezte mérkőzéseit, 1912-ben költöztek át a szomszédos Halom utcába, majd az 1920-as években a Bihari útra. A III. ker. TVE 1901-ben a Határ úton (a mai Nagyszombat utcán) lelt otthonra, Óbuda
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.