A Magyar Királyság a Németországgal való szoros együttműködés ellenére 1944. március 19-ig megőrizte viszonylagos szuverenitását, alkotmányos parlamenti berendezkedését, a közélet és a nyilvánosság bizonyos mértékű pluralitását. Magyar csapatok nem harcoltak a fronton, csak megszálló erők voltak a hadműveleti területen. A háborúból való kiválás érdekében a kormány kapcsolatot keresett a nyugati hatalmakkal. Súlyos diszkriminációs intézkedések születtek a hazai zsidósággal szemben, közvetlen életveszély azonban ekkor még az egész közösséget nem fenyegette.
A megszállás komoly csapást mért az ország szuverenitására és alkotmányos intézményeinek működésére. A német bevonulás után a politikai intézményrendszer számos eleme megőrződött ugyan, de jelentősen megváltoztak a hatalomra segített új politikai tényezők által képviselt normák, értékek, törekvések. A megszállók kezdeményezésére és támogatásával az új magyar rezsim elrendelte a zsidóság deportálását. A társadalom egyre nagyobb csoportjait fosztotta meg az alapvető jogok gyakorlásától. Frontra küldött egy újabb hadsereget, az ország erőforrásait száz százalékban a német háborús célok szolgálatába állította. Mindez fontos szakaszhatárt jelentett az ország második világháborús történetében.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.