rubicon

Közvélemény és propaganda

Irredenta kultusz Magyarországon a két háború között
29 perc olvasás
A két há­bo­rú kö­zött az irredentiz­mus volt a legerő­sebb le­gi­tim nem­ze­ti kon­szen­zus­te­rem­tő té­nye­ző. Re­ví­ziót kö­ve­tel­ni Ma­gyaror­szá­gon min­dig le­gi­tim és biz­ton­sá­gos volt, el­le­ne fel­szó­lal­ni vi­szont nem csu­pán koc­ká­zat­tal járt, ha­nem ki­mon­dot­tan a nem­zet­el­le­nes­ség vád­ját von­ta ma­ga után. Ennek az általános Trianon-ellenes közhangulatnak egyszerre volt élesztője és leképeződése az irredenta kultusz.
„Alig ért vé­get Jac­qu­es Du­val da­rab­já­nak, a Fran­cia szo­ba­lány­nak el­ső fel­vo­ná­sa – a kö­zön­ség már in­dult ki­fe­lé a fo­y­er­ba –, ami­kor egy­szer­re új­ra szét­csa­pó­dott a füg­göny, min­den­ki sar­kon­for­dult és a szín­pad­ra pil­lan­tott. A ri­val­da fé­nyé­ben Som­lay Ar­túr alak­ja je­lent meg. Temp­lo­mi csend lett, s a mű­vész megin­dult han­gon je­len­tet­te be a kö­zön­ség­nek, hogy a ma­gyar Fel­vi­dék új­ra egye­sült az anya­or­szág­gal. Mint az imád­sá­got, so­rol­ta el Som­lay Ar­túr a Ma­gyaror­szág­hoz vissza­té­rő vá­ro­sok ne­veit, s leír­ha­tat­lan je­le­ne­tek kö­vet­kez­tek. A kö­zön­ség per­ce­kig tom­bol­va ün­ne­pelt, is­me­ret­len zsöllye- és pá­holy­szom­szé­dok

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.