Kozma Miklósban mint Horthy Miklós harcostársában, utóbb csodálójában egy olyan embert láthatunk, aki ugyan osztozott saját korának szinte minden alapvető tévedésében, sőt bűnében is, de aki – családi hagyományai, ízlése, igényessége és igazságosságra törekvése miatt – ebből a környezetből mégis kimagaslott. Tehetsége mellett elsősorban azáltal emelkedett ki, hogy 1941 őszén képes volt elismerni: a borzalom, ami történt és történik, „a mi bűnünk”.
Karrierjének csúcsán belügyminiszter, majd Kárpátalja kormányzói biztosa volt, mégis, élete utolsó évében valóságos száműzetésben élt. Még saját szülötteivel, az MTI-vel, a rádióval és a filmintézettel is alig törődött, s miután a németek többséget szereztek annál a bauxitvállalatnál, amelynek az élén állt, funkciójáról lemondott, és a részvényeitől is megvált. Ungvárt csak akkor hagyta el, ha elkerülhetetlen dolga akadt a fővárosban. Hogyan került ebbe a helyzetbe egy olyan ember, aki – mint láthattuk – a rendszer kedvezményezettje, meghatározó alakjainak kísérője, sőt barátja és egyúttal hű kiszolgálója volt? A magyarázat vélhetően Kozma másféle, rejtettebb történetében és tulajdonságaiban található meg. Ez a rendszerhű ember alkatánál fogva végül már egyáltalán nem illett bele a korszak által kialakított követelményrendszerbe.
Több
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.