rubicon

Kossuth és a területi autonómia

Nemzetiségi követelések és a magyar nemzetiségi politika 1848-1849-ben
22 perc olvasás

A forradalmat – és a magyarokat – éltető márciusi nemzetiségi rokonszenv április–májusra magyarellenességbe váltott át, és 1848 nyarára indulatoktól túlfűtött fegyveres atrocitásokba, majd kora őszre katonai összeütközésbe torkollott. Hogyan történhetett meg mindez? Miért nem teljesítették a nemzetiségek követeléseit az áprilisi törvényekben? Vajon Kossuth Lajos konok következetességgel képviselt nézetei taszították fájdalmas, erőt megosztó nemzetiségi belháborúba a függetlenségéért küzdő Magyarországot?

Már most megállapíthatjuk, hogy Kossuthtól és a magyar politikai vezetőrétegtől a nemzetiségi követelések – etnikai-nyelvi alapon szervezett belső önigazgatással, saját igazságszolgáltatással és tartománygyűléssel bíró tartományok – kapcsán gyakran olyat kértek és kérnek számon, amire a 19. század közepén a korabeli Európában nem volt példa. A nemzeti kisebbségek területi önállóságra vonatkozó igényeire pedig még ma, a 21. században sem tud megfelelő választ adni az európai politikai elit.

Alig szentesítette az uralkodó, V. Ferdinánd magyar király a régi kiváltságokra épülő rendi világot fölszámoló, nyelvi-felekezeti hovatartozástól függetlenül mindenkire vonatkozó jogegyenlősítő 1848. évi áprilisi törvényeket, máris újabb és újabb követelések születtek. A

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.