Talán maga II. Orbán pápa sem gondolta a clermonti zsinaton 1095 novemberében, hogy a Szentföld megsegítésére hívó szavai történelemformálóak lesznek: egy olyan világban, ahol még a szomszéd tartományba való eljutás is kockázatosnak tűnhetett, tízezrek kerekedtek fel, hogy több ezer kilométert megtéve, mindenféle szenvedést kiállva megteremtsék és majd’ két évszázadon át fenn is tartsák az első európai gyarmatoknak tekinthető keresztes fejedelemségeket.
A keresztes háborúk történetét hosszú évszázadokra mitizálta és megközelíthetetlenné tette a lovagkor bűvölete. A lovagok étlen-szomjan, legyőzhetetlenül száguldoznak fáradhatatlan paripáikon a harcmezőkön, nincsen más céljuk, mint ütközetek vívása s az ellenfél legyőzése. E képzetekben sok minden keveredik, a lovagregények túlzásaitól a modern kor csataközpontú szemléletén át a szövegekre koncentráló, karosszékben üldögélő hadtörténész lustaságáig.
Keresztes hadjárat és szerzetes lovagrendek egymástól elválaszthatatlan fogalmak, s évszázadokkal élték túl az utolsó szentföldi erősség elbukását. Sőt, a lovagrendek közül jó néhány a mai kor követelményeihez igazított, jótékonysági célokkal ma is életben van.
Az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.