rubicon

Hogy látták?

Német utazók a 18. századi Magyarországról
10 perc olvasás

Míg a középkori emberek ritkán mozdultak ki településük határain túlra, a kora újkoriak már vállalkozó kedvűek voltak. Mobilitásukat a megváltozott technikai feltételek segítették: egyre javultak az útviszonyok és fejlődtek, kényelmesebbé váltak a közlekedési eszközök is. A külhonba látogatók pedig egyre nagyobb számban indultak az addig veszélyesnek vagy egzotikusnak tartott Magyar Királyság felé. Úti élményeiket lejegyezték: volt, aki (fiktív) levelezőtársának írt leveleket, mások útinapló formájában mesélték el a látottakat és tapasztaltakat. Ezeket igyekeztek nyomtatásban is megjelentetni. A kevésbé ismert vidé­kekről és országokról szóló beszámolók így valóban megismertethették az olvasóval ezeket a helyeket, és ha nem csu­pán hallomás alapján születtek, akkor számos érdekes és hiteles történetet is közölhettek.

„Mi, németek, gyakrabban utazunk, mint talán a földkerekség bármely más népe, és mindig is nemzetünk erényeihez sorolhatjuk, hogy az utazáshoz ily kedvünk van” – jelentette ki August Ludwig Schlözer, a híres göttingeni professzor az egyetemi jegyzeteinek 1777-ben nyomtatásban is megjelent előszavában. Az utazó kedvvel megáldott, lelkes németek nem csupán az ismert és közkedvelt európai úti célokat látogatták meg,

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.