Egy politikus emberi tulajdonságait, politikai hitvallásának tartalmát, jellegét egy(nagy)-részt meghatározza, másrészt jelzi kapcsolatrendszere. A (kölcsön)hatások tehát természetszerűen kétirányúak. Az őt élete során körülvevő személyiségek formálják gondolkodását, jellemét. Ugyanakkor kialakult nézetei, habitusa döntő szerepet játszik abban, kikkel keresi a kapcsolatot, kikre hallgat, kiket követ, kiket választ munkatársainak, s utóbbiakat milyen módon igyekszik befolyásolni.
Mindebben meghatározó az a miliő, melyben felnő és tevékenykedik. Mindenekelőtt a család, melybe beleszületik, amelyben nevelkedik, majd az általa teremtett család. Aztán iskolái – ahol életre szóló hatások érhetik tanárai részéről, s életre szóló kapcsolatok születhetnek. Később a munkatársak, akiknek személyiségét, gondolkodásmódját foglalkozásuk jellege is jelentős mértékben befolyásolja. S végül, természetesen, a mindezek hatására is alakuló politikusi szerepvállalás. Az a terep – szervezet, párt vagy állami intézmény – melyben aktivitását kifejtheti.
Egy ember – különösen, ha közéleti szerepeket is vállal – élete során sokakkal érintkezik, sok személyiség hat rá. Érdemben vizsgálni azokat érdemes e kapcsolatok közül – akár cselekvő együttműködésről, akár szellemi hatásokról vagy érzelmi viszonyról van szó –, melyek tartósak vagy, ha pillanatnyiaknak tűnnek is, életre szólónak bizonyulnak, illetve élete, munkássága jelentős szakaszaiban befolyásolják a figyelmünk középpontjában lévő személyt.
Gömbös Gyula (1886–1936) miniszterelnök (1932–1936) kapcsolatrendszere lényegében három terepen formálódott, melyek szintén három jól elhatárolható időszakhoz köthetők. Ezek egy részével – időben és a közeget tekintve – részben összekapcsolódtak, részben tőlük függetlenül keletkeztek azok a szellemi hatások, melyek nézeteit formálták.
Mint minden változatos pályát befutó közéleti szereplőnek, Gömbösnek is több tucat, illetve több száz barátja, munkatársa, felettese és beosztottja volt. E rövid leltár keretében csak azokra térhetünk ki, akik a legfontosabb szerepet játszották politikai pályája alakulásában, illetve a politikai céljai megvalósítását szolgáló munkában.
Családi háttérA család, melybe Gömbös beleszületett, s amelyben felnőtt, társadalmi helyzete folytán nem rendelkezett kiterjedt társadalmi kapcsolatokkal. Körükbe nem tartoztak olyan személyiségek, akik a később vállalt politikai feladatok szempontjából nélkülözhetetlen szellemi, mentalitásbeli hatással lettek volna rá. Az alig félezer lelket számláló szülőfalu, az evangélikus német földművesek által lakott Murga, ahol – a családi hagyományoknak jelentőséget nem tulajdonító – magyar nemesi
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.