1939 elején Csehszlovákia, Közép-Európa beteg embere végső stádiumba került: romjaiból a Cseh–Morva Protektorátuson kívül Szlovákia jött létre 1939. március 14-én. Az új államalakulat legfőbb támogatója Németország volt. Így egyáltalán nem véletlen, hogy a szlovák állam politikai rendszere 1939–1945 között tekintélyuralmi elvek alapján fejlődött és fasiszta elemeket tartalmazó, totalitárius jelleget öltött. Az első önálló szlovák államot egyfajta (klerikál)fasiszta országnak, a náci Németország bábállamának minősíthetjük.
1938. szeptember 29–30-án Anglia, Franciaország, Németország és Olaszország részvételével aláírták a müncheni egyezményt. A tárgyalások eredményeként a nyugati hatalmak hozzájárultak ahhoz, hogy a Szudéta-vidék Németországhoz kerüljön. Szlovákia területe is kisebb lett néhány településsel: Németországhoz csatolták Pozsony elővárosát, Pozsonyligetfalut és Dévényt
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.