rubicon

Barbarossa Frigyes

4 perc olvasás

A vörösesszőke szakálla miatt Itáliában Barbarossa, vagyis Rőtszakállú néven emlegetett I. Frigyes uralkodása (1152–1190) ugyanúgy az állam megerősödését jelzi Közép-Európában, mint II. Henriké (1154–1189) Angliában vagy VII. Lajosé (1137–1180) Franciaországban. Egész életében arra törekedett, hogy megszilárdítsa uralmát a katolikus egyház, a német fejedelmek, a szomszédos államok, valamint Itália egésze felett. Ezért aztán – Norman Davies szavaival – „átélte mindazt, amit elődei egyszer már átéltek: a pápai kiátkozást, ellenpápa választását, a hűbérurak lázadásait Németországban, összecsapást Rómával és hat pusztító itáliai hadjáratot”.

1122 körül született, apja a Hohen­staufen-dinasztia tagja, II. (Félszemű) Frigyes sváb herceg volt, anyja pedig a Welf-házhoz tartozó Bajor Judit. Fiatalon részt vett nagybátyja, III. Konrád német király keresztes háborújában, ahol olyannyira kitüntette magát, hogy Konrád őt és nem saját kiskorú fiát nyilvánította utódjának. Döntését a választófejedelmek is elfogadták, s Frigyest 1152-ben Aachenben német királlyá koronázták. 

Világhatalmi törekvések

Birodalma jóval nagyobb volt a mai Né­metországnál: hozzá tartozott Német­alföld nagy része, a mai Franciaország keleti sávja, Itália északi fele, valamint Csehország, Ausztria, Korzika, Szardínia és Svájc. Barbarossa azonban úgy érezte, hogy ezek a határok sem korlátozzák hatalmát: az ókori római császárok

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.