rubicon

Az utolsó aranykor

A budai Királyi Palota a két világháború között
19 perc olvasás

Az ország kormányzati-politikai központja 1920-tól ismét – s a dualizmus korától eltérően már ténylegesen is – a budai Vár lett. A főváros legkonzervatívabb városrésze; egyházi és világi főméltóságok régi letelepedési helye, amelynek külső képét és összhatását – a Királyi Palota 1905-ben befejeződött jelentős kibővítése után – szerették volna mindenben megőrizni. A magyar társadalom töredéke, ám meghatározó része élt a környéken, a fontos politikai döntések is többségében itt születtek. A Várnegyedben működött a miniszterelnökség, a honvédelmi és a külügyminisztérium, valamint  a lengyel, a né­met, a portugál és a vatikáni követség, továbbá a Szent János Lovagrend székhelye is volt. 1920. április 1-jétől szintén a palotában lakott az akkor pontosan egy hónappal korábban kormányzóvá megválasztott Horthy Miklós. Ő volt az egyetlen vezető, aki az ellenforradalmi rendszer ne­gyed­századában mindvégig megtartotta tisztségét, irányító szerepet játszva, viszonyítási alapot jelentve a magyar politikában.

1918 és 1920 között Magyarország államformája rövid időn belül többször is megváltozott, egymást tagadó és elutasító rendszerek követték egymást. A megcsonkított

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.