A török kiűzése után a Habsburgok Erdélyt önálló fejedelemségként kormányozták, nem egyesítették Magyarországgal. A Bécsben alapított Erdélyi Udvari Kancellária kulcsszerepet játszott az uralkodói akarat közvetítésében, ugyanakkor a több felekezetű tartomány érdekeit is védelmezte. Külön érdekesség, hogy a kancellárián katolikus, református, evangélikus és unitárius tisztviselők dolgoztak együtt.
Az önálló Erdélyi Fejedelemség betagolódása a Habsburg Birodalomba a 17. század végén az addigi államszervezet átalakulását is jelentette. Az erdélyi ügyek intézésére önálló Erdélyi Udvari Kancelláriát alapítottak, amelynek jogköre és személyzete felett az erdélyi rendek és a központi kormányzat hosszú harcot vívtak. A rendek csupán közvetítő szerepet szántak az új intézménynek, az uralkodó azonban a hagyományos kancelláriát kívánta működtetni. E harc 1695 őszén zárult le, amikor a kancelláriai tisztviselők és a kancellár letették a hivatali esküt, és 1695. október 1-jén megkapták hivatali instrukciójukat. Az új intézményt nem kancellár, hanem a rendek által választott alkancellár, Kálnoki Sámuel vezette. A kancellár Bethlen Miklós gróf – a Gubernium tagjaként – Erdélyben maradt. (A kancellár csak 1742-ben vette át az intézmény vezetését.)
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.