rubicon

Az amerikai politika hatása Magyarországra

12 perc olvasás
A ma­gya­rok tör­té­nel­mi­leg min­dig is Kö­zép- és Nyu­gat-­Eu­ró­pa, s nem az or­to­dox és ke­le­ti vi­lág kul­tu­rá­lis és po­li­ti­kai mo­dell­jei­hez von­zód­tak. A 19. szá­zad kö­ze­pé­től a nyu­ga­ti mo­der­ni­tá­shoz tar­to­zás al­kal­man­ként bá­to­rí­tást ka­pott az ideo­ló­giai uni­ver­za­liz­mus­sal átita­tott Egye­sült Ál­la­mok­tól is. En­nek el­le­né­re az el­ső vi­lág­há­bo­rú óta Eu­ró­pát is­mé­tel­ten megosz­tó po­li­ti­kai vá­lasz­tó­vo­na­lak kiala­ku­lá­sa­kor Ma­gyaror­szág ál­ta­lá­ban a li­be­rá­lis de­mok­ra­ti­kus tá­bor­ral el­len­té­tes ol­da­lon ta­lál­ta ma­gát. Eb­ben a je­len­ség­ben, bi­zo­nyos mér­ték­ben, az ame­ri­kai ha­ta­lom és ér­de­kek prio­ri­tá­sai és kor­lá­tai is sze­re­pet ját­szot­tak.
Az el­ső vi­lág­há­bo­rú le­zá­rá­sa­kor a Wil­son el­nök ál­tal tá­mo­ga­tott nem­ze­ti ön­ren­del­ke­zés el­ve összeüt­kö­zés­be ke­rült a szá­mos et­ni­kai cso­por­tot ma­gá­ba fog­la­ló Szent Ist­ván-i bi­ro­da­lom fel­fo­gá­sá­val. Bár Wa­shing­ton a szö­vet­sé­ge­sei­nél több megér­tést mu­ta­tott a ma­gyar ér­de­kek iránt, kép­te­len volt megaka­dá­lyoz­ni ezen elv szé­gyen­te­len meg­csú­fo­lá­sát, ami­kor az 1920-as tria­no­ni szer­ző­dés­ben Ma­gyaror­szág­ra je­len­tős et­ni­kai és te­rü­le­ti cson­kí­tást okt­ro­jál­tak. Így, mi­köz­ben Ma­gyaror­szág Ame­ri­ká­val egy ol­da­lon állt a bol­se­vik for­ra­da­lom ál­tal

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.