A Görgei-kérdés csaknem egyidős a szabadságharccal, s inkább tekinthető prolongált politikai vitának, mint tényleges történeti kérdésnek. Lényege egyetlen mondatban foglalható össze: Áruló volt-e Görgei Artúr? Az erkölcsi minősítést is magában foglaló kérdés történeti szempontból így fordítható le: elősegítője vagy (tudatos) hátramozdítója volt-e Görgei Artúr a magyar polgári átalakulás vívmányainak megőrzéséért folytatott 1848–49. évi szabadságharcnak? Az alábbiakban az árulási vád születését s az azt „alátámasztó” érveket vizsgáljuk a szabadságharc utolsó szakaszában, a nyári hadjárat idején. Tesszük ezt azért, mert a Görgei árulását hirdető nézetek képviselői is főleg ennek az időszaknak a történetéből merítik érveiket,s míg a korábbi szakaszok tekintetében legfeljebb politikai különutassággal vagy (nem feltétlenül készakarva) elkövetett katonai hibákkal vádolják a tábornokot, a szabadságharc utolsó két és fél hónapjának eseményeit már tudatosan okozott kártételek sorozataként állítják be.
A Görgei vezette honvédsereg 1849. május 21-én rohammal foglalta vissza a cs. kir. helyőrségtől Buda várát. A győzelem mértéke imponáló volt, az ellenség 5000 főt veszített nagyobbrészt foglyokban, kisebbrészt halottakban; s több ezer lőfegyver, több száz löveg került a honvédek kezére. Kossuth Lajos kormányzóelnök és a kormány abban reménykedett, hogy ez a győzelem meghozza az április 14-én függetlenné nyilvánított Magyarország nemzetközi elismerését, azonban ennek az ellenkezője következett be. Nagy-Britannia és Franciaország kormánya visszafogott maradt, ugyanakkor a tavaszi hadjárat győzelmei miatt az osztrák kormány már április végén, I. Ferenc József pedig május 1-jén katonai segítséget kért I. Miklós orosz cártól.
Az orosz intervenció árnyékában
A végleges megállapodás Buda visszavételének napján, május 21-én Varsóban született meg, s a cár 200 000 katonát ígért a császárnak a magyar lázadás leverésére. Ez a haderő önmagában akkora volt, hogy a cs. kir. hadsereg nélkül is eldönthette a magyar szabadságharc sorsát, hiszen a honvédsereg legmagasabb létszáma 1849. június végén talán ha 160 000 fő lehetett, de ebben benne voltak a frissen felállított, kiképzetlen, részben fegyvertelen újonczászlóaljak csakúgy, mint a mellékhadszíntereken működő félreguláris önkéntes és vadászcsapatok is.
Mindezt azért fontos hangsúlyozni, mert az orosz beavatkozás után a katonai győzelemnek, de még a döntetlen eredmény kiharcolásának is minden valószínűsége megszűnt. Meg lehetett próbálni elhúzni a küzdelmet addig, amíg a nyugati hatalmak – amelyek lényegében szó nélkül vették tudomásul az orosz intervenció tényét – esetleg mégis beavatkoznak; ki lehetett tartani az utolsó emberig, az utolsó töltényig, de győzelmet aratni vagy egyenlő félként, az erő pozíciójából tárgyalni már nem lehetett.
Buda bevétele után egyre-másra érkeztek a hírek a készülő orosz intervencióról. Görgei, aki fővezérként küzdötte végig az előző két hónapot, s május eleje óta immáron a Szemere Bertalan vezette kormány hadügyminisztere is volt, jól ismerte a honvédsereg erejét, de ismerte teljesítményének korlátait is. Tudta, hogy a tavaszi sikersorozat legalább annyira az ellenfél által elkövetett hadászati hibáknak, a cs. kir. fővezérség fejetlenségének és kapkodásának volt köszönhető, mint a kitűnően működő magyar vezetésnek és a honvédek hősiességének. Tudta, hogy a honvédsereg kiegészítése és feltöltése még heteket vesz igénybe, s ha az ellenség friss és nagy erőkkel jelenik meg a hadszíntéren, az tiszavirág-életűvé teheti a magyar sikereket.
Görgei – tévesen – úgy gondolta, hogy az osztrák segítségkérésre azért került sor, mert Debrecenben a magyar országgyűlés megfosztotta a dinasztiát a trónjától. Holott az orosz segítségnyújtás már akkor eldöntött tény volt, amikor a trónfosztás híre még meg sem érkezett Bécsbe. Görgei tehát úgy vélte, a trónfosztás parlamenti úton történő visszavonásával meg lehet akadályozni az orosz intervenciót. Debrecenbe sietve viszont már csak a Kossuth által július 2-ig elnapolt parlament néhány békepárti képviselőjével értekezhetett. A tanácskozáson szóba került a katonai hatalomátvétel lehetősége is, de éppen Görgei volt az, aki ezt ellenezte. „…meggondolta-e ön, hogy a szurony sohasem áll ott meg, ahová intéztetik? Megakadályozhatom-e, hogy azon katonák, kik egy testületet, mely tekintéllyel bír, széthajtanak, megakadályozhatom-e, hogy ne gyilkoljanak, ne raboljanak?” – kérdezte Görgei az ötletet felvető Kemény Zsigmondtól.
A magyar katonai és politikai vezetés nem volt tisztában a készülő intervenció mértékével. Görgei ezért is vélte úgy, hogy még azelőtt kellene döntő csapást mérni a cs. kir. főseregre, mielőtt az oroszok megjelennek a magyar hadszíntéren. Ezért június közepén a Vág vonalára felvonuló magyar csapatokat támadásra rendelte a folyó jobb partját védő cs. kir. csapatok ellen. A túlzottan bonyolult haditerv és a magyar hadtestparancsnokok hiányos együttműködése miatt azonban a támadás június 16-án Zsigárd térségében kudarcba fulladt. Görgei utóbb emlékiratában azzal indokolta távolmaradását a támadástól, hogy – amellett, hogy hadügyminiszterként a fővárosban volt a helye – ki akarta próbálni a hadtestek új parancsnokait.
Akár így történt, akár nem, a döntés nem volt szerencsés, hiszen a tavaszi hadjárat kezdeti időszakában Görgei folyamatosan a csatatér közelében tartózkodott, s személyes beavatkozása mind Tápióbicskénél, mind Isaszegnél döntő mértékben befolyásolta az összecsapás kimenetelét, pedig akkor jóval tapasztaltabb hadtestparancsnoki kar állt rendelkezésére. A zsigárdi kudarcot követően Görgei úgy döntött, hogy a harctérre siet. Június 20–21-én Zsigárd és Pered térségében már személyesen vezette az újabb támadást a cs. kir. csapatok ellen, de egy beérkező orosz hadosztály, illetve az egyik magyar hadtest tétlensége miatt a támadás sikertelen maradt.
Görgei ezután június 26-án azt javasolta a kormánynak, hogy a fősereget Komáromnál összpontosítsák, s az orosz főerők beérkezése előtt indítsanak döntő támadást az osztrákok ellen. Ez esetben állt elő az a helyzet, hogy az ellenségénél kisebb erőkkel kellett megindítani a támadást, hiszen az oroszok beérkezte után az erőviszonyok csak rosszabbodhattak a magyar fél számára. A kormány el is fogadta a tervet. Kossuth ezzel egy időben többször is célzott arra, hogy Görgeinek, aki egy személyben hadügyminiszter és fővezér, legalább az egyik, lehetőleg a fővezéri poszttól meg kellene válnia.
Felmondta-e Görgei az engedelmességet?
A kormány három nap múlva, a cs. kir. fősereg 1849. június 28-i győri áttörését követően, 29-én Görgei távollétében többnyire szolgálaton kívül vagy békealkalmazásban lévő tábornokok haditanácsának javaslata alapján a magyar hadsereg Tisza–Maros-szögi összpontosítása mellett döntött. A tervnek csak hátrányai voltak. A lehetséges hadműveleti bázisként szolgáló Bácska és Bánság nagy részét már egy éve háború pusztította. A terület legfontosabb erődje, Temesvár osztrák kézen volt. Ez az összpontosítás egy pontra vonzotta volna az ellenség főerőit.
Kossuth a határozatot közlő levelében az azonnali végrehajtást írta elő, ami önmagában is képtelenség volt, hiszen 30-40 000 főnyi haderőt nem lehetett egyik pillanatról a másikra megindítani, emellett a Vág mentén állomásozó erők még éppen csak megkezdték a levonulást Komáromba. A döntés az alkotmányos szokásjoggal is ellenkezett, hiszen Görgei mint fővezér és hadügyminiszter a hadügyek irányításának legfőbb felelőse volt. Kossuth is érezte ezt, és fontosnak tartotta, hogy Görgei esetleges ellenkezését leszerelje. Ezért a minisztertanács úgy döntött, hogy a határozatot Kiss Ernő altábornagy, Aulich Lajos vezérőrnagy és a Görgei által apjaként tisztelt Csány László közlekedésügyi miniszter viszi meg Görgeinek. Sőt, Kiss Ernő külön nyílt rendeletet kapott, amely felhatalmazta arra, hogy ha Görgei megtagadná a határozatok teljesítését, vegye át a fővezérséget, s vezesse le maga a hadsereget.
Görgei, még mielőtt a szegedi összpontosítás tervéről értesült volna, június 30-án levélben tudatta Kossuthtal, hogy továbbra is a komáromi összpontosítás szellemében kíván működni, tehát a győri vereség miatt nem változtatta meg elhatározását. Ugyanakkor a levél végén nyíltan bírálta a kormányzó és a kormány előző napokban tett egyik lépését, a népfelkelés meghirdetését és ezzel együtt a felperzselt föld taktikájának alkalmazását. „Tegnap nálam volt nehány tisztviselő azon kéréssel: valjon leégessen-e minden, az ellenség kezébe jutandó falut? Én nem tiltottam meg, hanem azt feleltem nekiek, tegye a nép azt, amit jónak lát, minthogy a nép akaratja az én akaratom is, mert én soha a kormányért, hanem mindég a népért küzdöttem, és ha ma tudnék arról meggyőződni arról [sic!], hogy a nép jobban fogná magát érezni, én lennék az első, ki a fegyvert letenném.” A levél provokatív hangvétele eleve magában hordta a kormányzó, a kormány, illetve a hadügyminiszter és fővezér közötti konfliktus lehetőségét, még ha Görgeinek a lényeget tekintve igaza is volt.
Amikor azonban ugyanezen a napon megérkezett az új haditervet hozó küldöttség, szóban megígérte, hogy engedelmeskedni fog a távollétében elfogadott határozatnak. A küldöttség érkezése előtt írott levél azonban a küldöttség visszaérkezése után került Kossuth kezébe. A kormányzó azt a küldöttségnek adott szóbeli ígéret visszavonásának tekintette, leváltotta Görgeit a fővezérségről, s helyette Mészáros Lázár altábornagyot nevezte ki. Görgei június 30-án, a küldöttség elutazása után írott, a levonulást megígérő levelét pedig valószínűleg csak azután kapta meg, hogy meghozta a leváltásról szóló döntést. Miután Görgei ebben sem ígérte meg az azonnali levonulást, Kossuth valószínűleg ennek alapján sem látta indokoltnak a döntés visszavonását.
A „megkésett” levonulás
Görgei azonban erről csak többnapos késéssel értesült. Július 2-án Haynau főerői megtámadták a Duna jobb partján álló komáromi sánctábort, s elfoglalták annak egy részét. Görgei személyesen vezette a sáncok visszavételére csapatait, majd az estig tartó csatában korábbi állásaikba szorította vissza a túlerőben lévő cs. kir. csapatokat. Egy személyesen vezetett lovasrohamban egy orosz gránátszilánk felhasította a koponyáját, a csata után eszméletét vesztette, s július 4-ig élet és halál között lebegett. Már ekkor elterjedt a szóbeszéd, hogy a sebesülést egy magyar huszár kardvágása okozta, azonban ennek semmilyen alapja nincs.
A feldunai hadsereg levonulása elmaradt: a fővezér nem volt eszméleténél, a rangidős Klapka György tábornok pedig – úgy tűnik – nem akart a hadsereg élére állni a vesszőfutással felérő hadmozdulat során. A levonulást ugyanis a cs. kir. csapatok szeme láttára és üldözésének kitéve kellett volna végrehajtani.
Július 2-án, a csata után érkezett meg Komáromba Mészáros Lázár altábornagy, az újonnan kinevezett fővezér futára a Görgei leváltását és Mészáros kinevezését tudató kormányzói rendelettel. A hírt egyelőre sikerült titokban tartani, de július 4-én Klapka – aki rangidősként irányította az ügyeket – tiszti gyűlést hívott össze, amelyen közölte a kormány döntését. A gyűlés résztvevői azonban kijelentették, hogy bizalmuk Görgeiben összpontosul, s ezért feliratban kérték a kormányt: hagyja meg a feldunai hadsereg (I., II., III., VII. hadtest és különítményei) élén Görgeit. A kéréssel Klapka és Nagysándor tábornokok utaztak a fővárosba, ahol a július 5-i minisztertanács ezt el is fogadta, egyben felhatalmazta a hadsereg vezetését egy újabb áttörési kísérlet végrehajtására.
A július 6-i komáromi haditanácson Görgei is ott volt, s a haditanács az ő javaslatára 9-re tűzte ki az áttörés napját. Klapka azonban már másnap, 7-én Kossuth egy újabb levelének hatására a bal parton megindította az I. hadtestet Pest felé. Görgei erről értesülve lemondott, de tisztikarának kérésére visszavonta döntését. A hadtestparancsnokok rávették Klapkát az I. hadtest visszahívására s a 9-i áttörési kísérlet megtételére. De a kiadott utasítások késedelmes végrehajtása miatt, illetve az ellenség figyelmének elaltatása érdekében Klapka július 9-én és 10-én már nem mert támadni, így július 11-én került sor az újabb áttörési kísérletre, amelyet Görgei sebesülése miatt Klapka vezetett. A csatában a feldunai hadsereg sikertelenül próbált meg áttörni a cs. kir. főseregen, mire Görgei – ígéretének megfelelően – elrendelte a hadseregnek a Duna bal partján történő elvonulását.
Görgeit később gyakran vádolták azzal, hogy az elvonulás halogatásával készakarva hiúsította meg a többi magyar haderővel való egyesülést. Július 4-ig azonban – sebesülése miatt – semmiféle befolyása nem volt az eseményekre, július 5. után pedig a minisztertanács határozata alapján maradt Komáromban, hogy a Duna jobb partján kísérelje meg az áttörést. Arról nem tehetett, hogy közben Kossuth, illetve Mészáros Lázár fővezér egymásnak ellentmondó utasításokkal bombázta, s hogy az áttörés időpontja Klapka hibájából néhány nappal kitolódott.
[sub_article=3971]
Az elmaradt egyesülés haszna
A még mindig életveszélyes állapotban lévő Görgei megtehette volna, hogy a levonuló sereg parancsnokságát átadja Klapkának vagy valamelyik hadtestparancsnoknak, de nem bízott benne, hogy a sereg ebben az esetben eljutna Szegedig. Így – noha még lóra ülni is alig tudott – ő maga vezényelte a levonulásra kijelölt három hadtestet és a hozzájuk csatlakozó különítményeket. A sereg július 15-én Vácnál beleütközött az országot északkelet felől elárasztó orosz fősereg egységeibe. A déli áttörésre nem sok lehetőség volt, ezért Görgei merész elhatározásra jutott. Az orosz fősereg elől egy északkelet–délkeleti irányú kerülővel akart kitérni, s ehhez a Losonc–Rimaszombat–Miskolc–Tokaj útvonalat választotta. Az elvonulás nem ment harc nélkül, s a váci csata harmadik napján, július 17-én Görgei ismét személyesen vezette az utóvédet, majd eszméletlenül fordult le lováról.
A Görgei által kitervelt – kényszer szülte – hadmozdulat sokkal több eredménnyel járt, mint a dél felé történő esetleges áttörés: Görgei ezzel három hétre megállította a legnagyobb ellenséges csoportosítás előrenyomulását, s megakadályozta az osztrák és orosz főerők küszöbönálló egyesülését. Ha az áttörés netalán sikerült is volna, azzal egyesíti az orosz és osztrák főerőket, s ezzel végképp kétségbeejtővé teszi a katonai helyzetet.
Görgei azonban így, a külső hadászati vonalon mozogva előbb ért minden egyes pontra, mint az orosz fősereg egységei, ugyanakkor veszélyeztette azok utánpótlási vonalait. Saját erőinek majdnem négyszeresét, a teljes ellenséges hadsereg közel egyharmadát kötötte le. Amikor pedig helyzete veszélyessé vált, irtózatos gyalogmenetekkel (40-50 kilométer naponta) megelőzte a bekerítő orosz csapatokat, s megindult az összpontosítás új helyszíne, Arad felé. Az egy hónapos hadjárat alatt a feldunai hadsereg nyolc ütközetet vívott, s ezek közül csupán egyet veszített el (Debrecen, 1849. augusztus 2.). I. Miklós cár is csodálkozott azon, „hogy Görgei Komárom elhagyása után hogyan kerülhette meg hadseregünknek előbb a jobb-, aztán a balszárnyát, hogyan tehetett ilyen hatalmas kört, hogyan teremhetett délen, hogyan egyesülhetett az ottani erőkkel”.
Az 1849. júliusi felvidéki hadjárattal kapcsolatban a katonai szakértők egy mulasztást szokták felróni Görgeinek. Eszerint azzal, hogy a Sajó vonalán kifejtett sikeres ellenállás után nem sietett a Tisza felé, hanem megállt a Hernád vonalán, elvesztegette a déli összpontosításhoz szükséges időt. Ez a szemrehányás azonban csak annak ismeretében jogos, hogy tudjuk, Dembin´ski és Bem nem Arad, hanem Temesvár mellett szenvedtek vereséget Haynautól, mert Dembin´ski a józan ész s a kormány parancsai ellenére Szeged feladása után nem a magyar kézen lévő Aradra, hanem az osztrák kézen lévő Temesvár alá vezette a déli fősereget. Ugyanakkor Görgei a kétségtelen időveszteség ellenére is elérte Aradot, tehát megállását – amellyel éppen a déli főseregnek kívánt időt nyerni – utólag gyorsított menetekkel kompenzálta.
Tárgyalás az oroszokkal
Görgeit a felvidéki hadjárat során az oroszok két ízben is tárgyalási ajánlattal keresték meg. Az oroszok célja a tárgyalásokkal az volt, hogy megadásra bírják a legeredményesebb magyar hadsereget. Görgei azért vette fel a tárgyalások fonalát, mert abban reménykedett, hogy éket verhet a szövetségesek közé. Tárgyalási alapként az 1848. áprilisi törvények biztosítását jelölte meg, s 1849 augusztusában a magyar kormány is visszatért ehhez az alaphoz. Görgei a tárgyalásokról a kormányt is értesítette, amely folytatásukra Görgei táborába küldte Szemere Bertalan miniszterelnököt és Batthyány Kázmér külügyminisztert. A két miniszter egy Görgeihez intézett memorandumban foglalta össze Magyarország sérelmeit, majd ezt francia fordításban eljuttatták az orosz táborba. Az irat a magyar–orosz szövetségi viszony létrehozására tett nehezen kihüvelyezhető ajánlatot. A következő, augusztus 6-án fogalmazott államirat tartalmilag nem mondott ennél többet. De Kossuth aznap érkezett levele alapján a két miniszter felhatalmazta a kézbesítéssel megbízott Poeltenberg Ernő vezérőrnagyot és Beniczky Lajos alezredest, hogy „az ausztriai házon kívüli király elfogadását megemlíthetik”.
I. Miklós cár többször is megtiltotta Paszkevicsnek, hogy politikai jellegű tárgyalásokat folytasson a magyar féllel, s az orosz fővezér is csupán a háború befejezése, tehát a magyar fegyverletétel érdekében tartotta lehetségesnek az alkudozást. Így aztán a két hadikövetet nem is bocsátotta maga elé, hanem Rüdiger tábornok útján, levélben közölte Görgeivel: az orosz hadsereg rendeltetése az, hogy harcoljon, s ha Görgei „a törvényes uralkodó előtti meghódolásról óhajt alkudozni”, forduljon a cs. kir. fővezérhez. A kör tehát bezárult. A válasz augusztus 9-én kelt; azon a napon, amikor a magyar fősereget Temesvárnál katasztrofális vereség érte. Az orosz fővezér ekkor erről még nem tudott, de még ebben a magyar fél számára kedvezőbbnek látszó helyzetben is csupán a feltétel nélküli megadást volt hajlandó elfogadni.
Görgeit utóbb a tárgyalások miatt is érte kritika, mondván, hogy a kormányzat háta mögött alkudozott az oroszokkal. Valójában a kapcsolatfelvételt az orosz fél kezdeményezte, s Görgei az őt felkereső orosz tisztekkel is közölte, hogy ha az oroszok alkudozni akarnak, forduljanak a magyar kormányhoz, „magam nem kormányférfiú, hanem pusztán csak seregvezér lévén”. Emellett a kormányzat már 1849 májusában, az intervenció küszöbén megpróbálta felvenni a kapcsolatot a orosz fővezérséggel, s a június 24–26-i minisztertanácsokon Görgei jelenlétében döntés született arról, hogy megpróbálnak az oroszokkal tárgyalni. A tábornok tehát csupán kihasználta az alkalmat, s a kormányzat szándékai szerint cselekedett, amikor elfogadta a tárgyalási ajánlatot.
Kedvezőbb kilátások?
A magyar hadsereg elvileg az osztrák fővezérséggel is érintkezésbe léphetett volna. Görgei és tisztjei azonban csak annyit tudtak, hogy Haynau működése kezdetétől a kíméletlen leszámolás hívének mutatkozott, s július 1-jei kiáltványa szerint gyakorlatilag a magyar katonai és politikai felső vezetés egészének elítélését tervezte. A 20. században napvilágra került dokumentumokból az is kiderült, hogy ha Görgei Haynau előtt teszi le a fegyvert, a cs. kir. fővezér a honvédseregben szolgálatot vállaló több száz volt császári-királyi tisztet gyorsított eljárással elítéltette és kivégeztette volna. Az oroszok előtti fegyverletétellel Görgei és tisztjei ezt a megoldást akadályozták meg. Mire ugyanis az oroszok átadták foglyaikat a császári-királyi fővezérnek, Haynau már újabb, alaposabb eljárást előíró utasításokat kapott az uralkodótól és az osztrák minisztertanácstól.
Görgei tehát a kisebbik rosszat választotta az oroszok előtti fegyverletétellel. A feldunai hadsereg Temesvár után már csak a megsemmisülés és a megadás között választhatott. Világos (Szőlős) nem a szabadságharc vereségének oka volt, hanem a temesvári vereség okozata. Olyan, elkerülhető vereségé, amelyért sem Görgeit, sem tisztjeit nem terhelte felelősség. Görgei az oroszok előtti fegyverletétellel azt is jelezte, hogy Ausztria egymagában képtelen lett volna megnyerni a háborút, ehhez egy másik nagyhatalom segítségére volt szüksége. Ausztria tehát csak akkor nyerheti vissza szuverenitását, ha kiegyezik Magyarországgal.
A fegyverletétel és az amnesztia
Görgei hadserege augusztus 9–10-én érkezett meg az összpontosítás újabb helyszínére, Aradra, azonban csodálkozására a Dembin´ski vezette fősereget nem találta ott. Dembin´ski ugyanis a kormány utasítása ellenére Arad helyett Temesvárra vonult. A déli fősereg vezérségét Temesvárnál Bem vette át, s augusztus 9-én megtámadta Haynau – számban gyengébb – erőit, de döntő vereséget szenvedett tőlük. Ezzel a további katonai ellenállás értelmetlenné vált.
Augusztus 10-én – a csatavesztésről még mit sem tudva – a magyar minisztertanács elhatározta, hogy felajánlja a koronát a cári család valamelyik tagjának, ha az hajlandó biztosítani az 1848. áprilisi törvényeket. Feltételként azt szabta, hogy Magyarország az orosz birodalmon belül olyan státuszt kapjon, amilyennel a kongresszusi Lengyelország rendelkezett 1815– 1830 között. Alternatív javaslatként kész volt visszavonni a Függetlenségi nyilatkozatot s az 1848. áprilisi államjogi helyzet elismerése fejében elfogadni Ferenc József uralkodását is. A minisztertanács egyben kijelentette, hogy ha az orosz fél nem hajlandó erről tárgyalni, sem pedig Ferenc József felé közvetíteni, a magyar hadsereg a döntő csata után – amennyiben azt nem a magyarok nyernék meg – hajlandó letenni a fegyvert az oroszok előtt.
Az est folyamán Kossuth és Görgei még utoljára találkozott az aradi várban. Kossuth megkérdezte Görgeit, mit tenne, ha Temesvárnál a magyarok győznek, s ő kapja a fővezérséget. „Akkor támadni fogok minden erőm megfeszítésével, de egyedül csak az osztrákok ellen” – mondta a tábornok. „És ha Temesvárnál az osztrákok győznek?” – kérdezte a kormányzó. „Akkor leteszem a fegyvert” – hangzott a válasz. Kossuth ugyan utóbb tagadta, hogy a fegyverletétel mint eshetőség szóba került volna közöttük, ezt azonban nehezen hihetjük, hiszen e lehetőséggel az aznap délelőtti minisztertanács is számolt.
Éjjel megérkezett a jelentés a temesvári vereségről. Augusztus 11-én Kossuth és a kormány tagjainak nagy része lemondott. Kossuth teljhatalommal ruházta fel Görgeit, majd elhagyta Aradot. Mindketten abban reménykedtek, hogy Görgei mint egy ép hadsereg vezére még el tud érni valamit az oroszoknál: a nemzet alkotmányának biztosítását vagy legalább az általános amnesztiát. Kossuth ebben a hitben írta meg lemondását. Távozása után Aradtól néhány mérföldre találkozott a második államiratot az orosz táborba vivő s onnan visszatérőben lévő követekkel. Tőlük tudta meg a lesújtó hírt: az oroszok csak a feltétel nélküli fegyverletételről hajlandók tárgyalni, másról nem.
Kossuth lemondásának vétele után Görgei kiáltványban közölte a kormányzó és a kormány lemondását s azt, hogy ő vette át a katonai főparancsnokságot és a polgári főhatalmat. „Mit Istennek megfejthetlen végzése reánk fog mérni, tűrni fogjuk férfias elszántsággal s az öntudat azon boldogító reményében, hogy az igaz ügy örökre veszve nem lehet” – fejezte be kiáltványát.
Kossuth tehát elhagyta az országot, de előtte még magánlevélben Görgei lelkére kötötte: tegyen meg mindent „a nemzet megmentésére. Árulásnak tartanám, ha Ön nem a nemzet, hanem csak a hadsereg részéről, nevében és számára bocsátkoznék alkudozásba. Lehet eset, hogy hadseregek becsülettel letehetik a fegyvert a túlnyomó erőszak előtt, de nem lehet eset, hogy becsülettel letehessék a fegyvert, ha úgy teszik le, hogy a nemzetnek szolgaságot vásárlanak, sok, nehány vagy kevés egyének személyes java árán.” Kossuth követelte, hogy nyilatkozatát a hivatalos Közlönybe is beiktassák. Miután Görgei hadiköveteitől Kossuth már tudta az oroszok válaszát, e nyilatkozatot nem tekinthetjük másnak, mint felelősségáthárítási kísérletnek. E sorokban már ott bujkál az árulás meghatározhatatlan vádja.
A temesvári vereség után mind Kossuth, mind a miniszterek, mind Görgei úgy vélték, hogy a további ellenállásnak nincsenek meg a feltételei. Görgei feldunai hadserege, az egyetlen harcképes haderő kb. 30 000 főt számlált, sorai között mintegy ötezer fegyvertelen újonccal. A 144 lövegből álló tüzérségnek csövenként 200 lőszere volt, a gyalogságnak puskánként másfél (!) tölténye. A seregnek utánpótlásra nem volt lehetősége. E seregen kívül még öt jelentősebb csoportosítással lehetett számolni. Kazinczy Lajos ezredes kb. 7500 embere Nagybányán, az észak-erdélyi csapatok Kolozsvárott, a dél-erdélyiek Déván állomásoztak. E két utóbbi csoportosítás egyaránt demoralizált, bomlófélben álló csapatokból állott. Hasonló volt a helyzet a déli magyar erők Lugoson összpontosult maradványaival is. Görgei harc nélkül csak a Déván álló erőkkel vehette fel a kapcsolatot, bár ezek helyzetéről sem voltak pontos adatai. A másik három csoportosítással csak akkor egyesülhetett, ha előtte keresztülvágja magát a túlerőben lévő orosz vagy osztrák erőkön. Ugyanezt mondhatjuk el az ötödik csoportosításról, a Klapka György tábornok vezette komáromi hadseregről.
Görgei ekkor már elhatározta, hogy véget vet a küzdelemnek, s az oroszok előtt leteszi fegyverét. Hadseregének helyzete sokkal rosszabb volt, mint 1849. augusztus 9. előtt, az oroszok pedig már akkor is csak a feltétel nélküli fegyverletételről voltak hajlandók tárgyalni. Ám sietnie kellett, ha az oroszok előtt akarta letenni a fegyvert. Augusztus 10-én Nagysándor csapatai Újságnál megütköztek Schlik előrenyomuló hadtestével. Ebből nyilvánvalóvá vált, hogy Haynau főserege is bármikor megérkezhet Arad elé, s akkor a feldunai hadseregnek meg kell ütköznie vele. Görgei pedig ekkor már fölöslegesnek tartott minden újabb véráldozatot.
Az orosz táborból rövidesen megérkező Poeltenberg és Beniczky összefoglaló jelentése szerint Oroszország csak a hadsereggel hajlandó érintkezni, azt le akarja fegyverezni, „a békét helyre akarja állítani, de feltételeket nem engedélyez”; s „mint Ausztria szövetségese, nem lép diplomáciai összeköttetésbe Magyarországgal”. Ezzel tökéletesen egybecsengett az a levél, amelyet a két követ Rüdiger orosz lovassági tábornoktól hozott.
Görgei ezek után kiadta az utasításokat, hogy a csapatok másnap Világosra vonuljanak. Este 9-kor pedig levelet írt Rüdigernek. Ebben közölte a kormány lemondását s azt, hogy hajlandó feltétel nélkül letenni a fegyvert az orosz csapatok előtt. Kijelentette, hogy „inkább fogom egész hadtestemet egy bármekkora túlerő elleni kétségbeesett csatában megsemmisíttetni engedni, mintsem osztrák csapatok előtt tegyem le feltétlenül a fegyvert”. A levél végén közölte hadseregének menetvonalát, hogy Rüdiger az ő és az osztrákok csapatai közé húzódhasson.
Majd haditanácsra hívott össze 80, a hadseregben és a hadügyminisztériumban szolgáló, illetve szolgálaton kívüli magas beosztású tisztet. Röviden ismertette a katonai és politikai helyzetet, s – felolvasva a Rüdigerhez írott levelet – az oroszok előtti fegyverletételt javasolta. Ezt követően a határozathozatal idejére elhagyta a termet. A haditanács tagjai – két kivétellel – elfogadták Görgei indítványát. A két tiszt (Zámbelly Lajos ezredes és Markovich Adolf alezredes) is az osztrákok előtti fegyverletétel, s nem a küzdelem folytatása mellett érvelt. Ezt követően Görgei elküldte a levelet Rüdigernek.
Rüdiger a levelet másnap, augusztus 12-én délelőtt kapta meg, s Frolov tábornokot küldte Görgeihez a részletek megbeszélésére. Az orosz megbízott dél körül érkezett Világosra, ahol ekkor a feldunai hadsereg táborozott. Görgei és tábornokai együtt ebédeltek Frolovval és kíséretével, majd az orosz tábornok visszatért Rüdiger főhadiszállására. Az oroszok távozása után Görgei olyan hírt kapott, hogy a táborban nyugtalanság mutatkozik, mert a legénység és az alacsonyabb beosztású tisztek nem tudják mire vélni az orosz parlamenterek megjelenését. Ezért tisztjeivel a táborba lovagolt, s az alakulatokat végiglátogatva közölte velük a másnapi fegyverletételről született határozatot. A legénység többsége nyugodtan fogadta a bejelentést.
Augusztus 13-án reggel a csapatok (29 889 fő 9339 lóval, 144 löveggel) Világosról megindultak a szőlősi síkra. A feldunai hadsereg itt adta meg magát Rüdiger orosz lovassági tábornoknak. (A köztudatban tehát tévesen szerepel a világosi fegyverletétel elnevezés.) Rüdiger fogadta Görgeit és kíséretét, s miután a csatarendben felsorakozott csapatok előtt ellovagoltak, a katonák megkezdték a fegyverek letételét. A hadsorok előtt ellovagoló fővezért a legvitézebbnek számító III. hadtest katonái még utoljára megéljenezték. Ekkor Görgei idegei is felmondták a szolgálatot, s zokogva borult lova nyakára. A tábornokoknak másnap Rüdiger Kisjenőn díszebédet adott, majd Görgeit Paszkevics nagyváradi főhadiszállására kísértette. Görgei itt tudta meg augusztus 15-én, hogy Paszkevics csak az ő életét tudja garantálni, tisztjeiét nem.
A fegyverletétellel Görgei egyben az augusztus 10-i minisztertanács határozatát is végrehajtotta. Hiszen az oroszok sem a politikai tárgyalásokra, sem a közvetítésre nem voltak hajlandók. A határozatban említett döntő vereség pedig augusztus 9-én Temesvárnál már bekövetkezett. Ezek szerint e határozat részeseinek aligha volt erkölcsi alapjuk arra, hogy erkölcsi érvek alapján kifogásolják a fegyverletételt.
A megadás kronológiája, 1849
július 29. A minisztertanács határoz az oroszokkal való tárgyalásokról, s folytatásukkal Szemere Bertalan miniszterelnököt és Batthyány Kázmér külügyminisztert bízza meg.
július 30. Szemere Bertalan miniszterelnök Makón Görgeihez írott levél formájában megfogalmazza az első államiratot az orosz fővezérséghez.
augusztus 2. Nagysándor József vezérőrnagy I. hadteste, a feldunai hadsereg oldalvédjeként Debrecennél vereséget szenved az orosz főerőktől.
augusztus 4. Kossuth levélben javasolja Szemerének és Batthyány Kázmérnak, hogy ajánlják fel a magyar koronát az orosz cári család valamelyik tagjának, ha az hajlandó biztosítani az 1848. évi alkotmányt.
augusztus 5. Az első államiratot Batthyány Kázmér külügyminiszter francia fordításában eljuttatják az oroszokhoz.
augusztus 6. Szemere Bertalan miniszterelnök és Batthyány Kázmér külügyminiszter egy második államiratot intéz az orosz fővezérséghez.
augusztus 8. Poeltenberg Ernő vezérőrnagy és Beniczky Lajos alezredes a második államirattal megérkezik Rüdiger ártándi főhadiszállására.
augusztus 9. Kossuth kormányzóelnök Aulich hadügyminiszter ellenjegyzésével Dembin´ski helyébe Bemet nevezi ki a honvédsereg főparancsnokává. Temesvárnál a Bem vezette fősereg döntő vereséget szenved Haynau hadaitól. Görgei serege I. hadtestével Aradra érkezik. Rüdiger a második államiratra válaszul levélben közli Görgeivel, hogy az orosz hadsereg harcolni jött Magyarországra, s ha Görgei tárgyalni akar, a cs. kir. fővezérhez kell fordulnia.
augusztus 10. A minisztertanács határozatot hoz arról, hogy a koronát felajánlja a cári családnak, és arról, hogy a tárgyalások sikertelensége esetén a hadsereg kész letenni a fegyvert az oroszok előtt. Kossuth és Görgei utolsó találkozása az aradi várban.
augusztus 11. Görgei, Csány, Vukovics és Aulich kérésére Kossuth Lajos lemond kormányzóelnöki tisztségéről, s a legfőbb polgári és katonai hatalmat Görgeire ruházza, aki azt este 8 órakor átveszi. A kormány tagjai közül Szemere, Batthyány, Aulich és Duschek nem írja alá a lemondónyilatkozatot. Görgei kiáltványban jelenti be a hatalom átvételét. Görgei javasolja a haditanácsnak az oroszok előtti fegyverletételt. A haditanács ezt két ellenszavazattal jóváhagyja. Görgei az ajánlatot levélben közli Rüdigerrel.
augusztus 12. Rüdiger értesül Görgei fegyverletételi ajánlatáról. Bem Berzováról írott levelében közli Görgeivel, hogy a rendelkezésére álló 50 000 emberrel és 150 löveggel az utolsó emberig szándékozik folytatni a küzdelmet.
augusztus 13. Görgei 30 000 emberrel és 144 löveggel Szőlősnél (Arad vm.) feltétel nélkül leteszi a fegyvert Rüdiger orosz lovassági tábornok előtt. Bem felszólítja Kossuthot, vegye át ismét a főhatalmat.
augusztus 14. Kossuth a reménytelen katonai helyzetre hivatkozva visszautasítja Bem előző napi ajánlatát. Kisjenőről írott levelében Görgei közli Damjanich János vezérőrnaggyal, az aradi erőd parancsnokával, hogy az orosz hadsereg csak a feltétel nélküli megadást hajlandó elfogadni, s a küzdelem befejezését tanácsolja Damjanichnak.
augusztus 15. Paszkevics kihallgatáson közli Görgeivel, hogy életét biztosítani fogja.
augusztus 16. Görgei Nagyváradról levelet ír Klapkának, s ebben lehetőségeinek és kötelességeinek megfontolására szólítja fel.
augusztus 22. Az osztrák minisztertanács határoz a Görgeinek adandó amnesztiáról.
augusztus 26. Haynau táborszernagy közli Görgeivel, hogy a cár közbenjárására kegyelmet kapott. (Karintiába internálják.)
szeptember 12. Kossuthnak a nyugat-európai magyar diplomáciai ügynökökhöz intézett vidini levele elítéli Görgeit a feltétel nélküli fegyverletételért.
október 10. Vörösmarty Mihály megírja „Görgeinek híják a silány gazembert…” kezdetű versét.
november 4. Görgei elhatározza, hogy megírja emlékiratait.
A hadifogság és az amnesztia
Görgei abban reménykedett, hogy az orosz hadsereg garantálni fogja a magukat megadók életét. „Most még haragudni fog rám a nemzet, de három hét múlva – bizton tudom – kezet csókol majd nekem” – mondta világosi háziasszonyának, Bohusné Szőgyény Antóniának. Fegyverletételi szándékát bejelentő levelében kérte is Rüdigert, hogy bajtársait ne szolgáltassák ki az ellenség bosszúvágyának: „Talán elég lesz, ha egymagam leszek annak áldozata.” Az orosz fővezér és a cár is ettől tartott, s ezért ragaszkodtak ahhoz, hogy Görgei kegyelmet kapjon. Úgy vélték, hogy ezután alvezéreit sem lehet halálra ítélni. Az osztrák fél azonban úgy gondolta, hogy ha már a fővezér kicsúszott a kezéből, legalább alvezérein példát statuál. Hozzáteendő, hogy október 6-án Aradon két olyan tisztet is kivégeztek (Dessewffy Arisztidot és Lázár Vilmost), akik az osztrákok, s nem az oroszok előtt tették le a fegyvert.
[sub_article=3972]
Görgei még az orosz hadifogságban levelet írt a mozgó seregek vezetőinek és a magyar kézen lévő erődök és várak (Arad, Pétervárad, Komárom, Munkács) parancsnokainak. E levelekben tudatta a fegyverletétel hírét, s a mozgó csapatokat, valamint a nehezebben védhető erősségeket példájának követésére hívta fel. Klapkát, Komárom parancsnokát viszont figyelmeztette: „Fontold meg, mit tehetsz, s mit kelljen tenned.”
Miután Görgei – I. Miklós orosz cár követelésére – augusztus 22-én amnesztiát kapott, a karintiai Klagenfurtba száműzték, s ott élt 1867-ig.
Az árulási vád születése és utóélete
Kossuth és más kortársai később árulással vádolták Görgeit a fegyverletétel miatt. Az árulási vádat az tette hihetővé, hogy Görgei amnesztiát kapott, míg tábornoktársai többségét halálra ítélték. A vád azonban már a fegyverletétel után, de az osztrák bosszúhadjárat előtt megszületett. Kossuth 1849. szeptember 12-i, a külföldi magyar diplomáciai ügynökökhöz írott vidini körlevelében árulónak nevezte Görgeit. A vád célja nem egyszerűen a felelősség áthárítása volt. Kossuth a szabadságharc történetének tendenciózus bemutatásával azt akarta érzékeltetni a nyugati közvéleménnyel s ezen keresztül a kormányokkal, hogy Magyarország nem a saját gyengesége miatt veszítette el a háborút két nagyhatalom egyesült erejével szemben. A vereség oka esetleges volt: a magyar fővezér árulása.
A levél eljutott a címzettekhez, akik közzé is tették annak némileg rövidített szövegét. A rövidítések azonban nagyobbrészt éppen a Kossuth által kifejtett politikai koncepciót érintették, s ami nyilvánosságot kapott, az a körítés volt: a Görgei árulására vonatkozó, kevéssé tényszerű fejtegetés. Az idegen nyelvű kiadások a nemzetközi közvéleményben segítettek elültetni az árulás vádját, az 1850-ben megjelent magyar nyelvű kiadás pedig a hazai közvéleményt befolyásolta. Kossuth haláláig ragaszkodott az ebben kifejtettekhez, sőt élete végén egy levelében egyenesen azt állította, hogy Görgeit azért tette le a fegyvert, mert a Komáromnál kapott fejsebe által okozott fájdalmakat pálinkafogyasztással enyhítette – azaz nem volt magánál.
[sub_article=3973]
Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a vádnak volt egy hazai ága is. A naplókból, emlékiratokból, levelekből egyértelmű, hogy az árulás vádja már közvetlenül a fegyverletétel után elterjedt, paradox módon éppen a Görgei személyéhez és vélelmezett politikájához fűződő túlzott várakozások miatt. A magyar közvélemény jelentős része 1849. július végétől Görgeiben látta azt az embert, aki képes megmenteni a magyar államiságból azt, ami még megmenthető, akár karddal, akár békés úton. Ezt egyébként Görgei augusztus 11-i kiáltványa is megerősíteni látszott, amely szerint „mit súlyos helyzetünkben hazánkért tenni lehet, megteszek, harccal vagy békés úton”.
A feltétel nélküli fegyverletétel, a hadifoglyok kiadása az osztrákoknak, a kivégzések, a magyar állam intézmény- és szimbólumrendszerének teljes szétzúzása (ideértve pl. a Kossuth-bankók megsemmisítését) ezeket a várakozásokat és reményeket foszlatták szerte. Ehhez járult, hogy Görgei amnesztiát kapott, míg tiszttársait kivégezték vagy bebörtönözték. Klapka tábornok 1849. szeptember 11-én kiadott parancsában így fogalmazott: „A cselszövény és árulás a végromlás szélére vezeték szegény hazánkat.”
Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a magyar közvéleményben eleinte több szála létezett az árulási vádnak, s hogy a megadásnak – történjen az feltétellel vagy feltétel nélkül – mindenképpen negatív tartalma volt. Ez megfigyelhető a délvidéki hadsereg felbomlásáról szóló emlékiratokban, amelyekben gyakran esik szó Vécsey Károly árulásáról, vagy a Komárom feladását tárgyaló egyes emlékiratokban is. Bajza József például így fogalmazott egyik versében: „Ily gyáván veszett Komárom, / Pétervárad és Arad. / S többé a magyar kezében / Egy erősség sem maradt.” Mindez megerősíti, hogy a Görgeivel kapcsolatos árulási vádnak Kossuth állásfoglalása adott igazi nyomatékot.
Görgei levele Klapka György vezérőrnagyhoz – Nagyvárad, 1849. augusztus 16.
Kedves barátom, Klapka!
Amióta nem láttuk egymást, bár nem váratlan, de eldöntő dolgok történtek. A kormány örökös önzése, némely tagjainak aljas féltékenysége oda juttatta a dolgot, ahogyan én azt már áprilisban megjövendöltem.
Midőn az oroszokkal becsületesen megvívott több ütközet után Tokajnál a Tiszán átkeltem, az országgyűlés kinyilvánítá, hogy engem óhajt fővezérnek.
Kossuth titokban Bemet nevezte ki. Az ország azt hitte, hogy én vagyok az, mert Kossuth annak ajánlatára jezsuita feleletet adatott. Ezen gazság volt forrása mindannak, ami később történt.
Dembiński Szőregnél megveretett. Bem Marosvásárhelynél széjjelugrasztatott. Utóbbi Temesvárra sietett, melynek falai alá Dembiński visszavonult. Bem a temesvári csata alatt érkezett a harctérre, helyre is állította néhány órára az ütközetet, de azután oly mérvben vettetett vissza, hogy 50 000 emberből – Kossuth számítása szerint – csak 6000-en maradtak együtt. A többi mind szétrobbant, amint ezt nekem Vécsey jelenté. Eközben az osztrákok Temesvár és Arad között mindjobban előbbre nyomultak.
A hadügyminiszter megparancsolta Dembińskinek, hogy természetszerűen a barátságos Arad vára és ne az ellenséges Temesvárra húzódjék vissza. Dembin´ski azonban ezen parancs ellenére cselekedett. Miért? nem tudom meghatározni. De igen számos adat arra enged következtetni, hogy ez irántam való féltékenységből történt úgy.
Mindennek az lett a következménye, hogy én azon hadtesttel, mellyel Komáromot elhagytam, leszámítva abból a Vác-, Rétság-, Görömböly-, Zsolca-, Gesztely- és Debrecennél szenvedett jelentékeny veszteségeket – egyedül állottam, délről az osztrákok, északról az oroszok főereje által fenyegetve. Volt ugyan még egy hátrálási vonalam, Aradról Radnán át Erdélybe.
– De a hazámra való tekintet, melynek mindenáron békét akartam szerezni, arra indított, hogy a fegyvert tegyem le.
Előbb felszólítottam az ideiglenes kormányt, lássa be, hogy a hazán többé úgy sem segíthet, sőt azt még csak mélyebben döntheti a szerencsétlenségbe, tehát mondjon le. Ezt meg is tette és a polgári és katonai főhatalmat az én kezembe helyezte, mire én, minthogy az idő sürgetett, azt a gyors, de mindazonáltal jól megfontolt határozatot hoztam, hogy Ő felsége az orosz cár serege előtt feltétlenül leteszem a fegyvert.
Seregem legvitézebbjei és legderekabbjai hozzájárultak ehhez s az összes csapatosztályok Arad közvetlen környékéről önként csatlakoztak hozzám. Arad vára is Damjanichcsal élén, kijelenté, hogy hasonlót akar cselekedni.
Eddigelé oly bánásmódban részesültünk, amilyet derék katonának derék katonától várnia lehet.
Fontold meg mit lehet és mit kell tenned.
Görgei Artúr
Voltak persze, akik az emigrációban és itthon már ekkor Görgei védelmére keltek. Ám ezek a hangok mind itthon, mind külföldön elvesztek a tekintélyesebbek kórusában. S bármilyen viták is folytak az emigránsok között a szabadságharc eseményeiről, a többség egyetértett abban, hogy a vereség egyik fő oka Görgei árulása volt. Még a kiegyensúlyozottabb véleményt képviselők sem mulasztották el, hogy egy-egy kirohanás erejéig ne üssenek egyet Görgein.
A helyzeten nem segített, sőt inkább rontott Görgei emlékiratának megjelenése. Az emigrációban vitázók ugyan szívesen olvasták Görgei szatirikus sorait vitapartnereikről; de sokkal kevésbé voltak megértők, ha a kritikából vagy a gúnyból nekik is kijutott. Az a hideg, cinikus látásmód pedig, amely az egész emlékiratot áthatotta, még egykori hívei egy részét is Görgei ellen fordította. Ugyanakkor a munkát a Habsburg Birodalom területén azonnal betiltották, tehát a hazai olvasóközönség többnyire csupán hírből ismerhette a könyvet, amely magyarul csak 1911-ben jelent meg.
A kiegyezést követően itthon is komoly intellektuális tábora volt Görgeinek, főleg a Gyulai Pál által szerkesztett Budapesti Szemle szerzői között, s 1884. március 30-án 207 volt honvéd nyilatkozatban jelentette ki, hogy nem tartja árulónak Görgeit.
Élete hátralévő éveit Görgei Visegrádon, illetve Budapesten töltötte. 1916. május 21-én, legnagyobb győzelmének, Buda visszavételének 67. évfordulóján Pesten, a Mária Valéria utca 17.-ben érte a halál.
A történetírás mértékadó képviselői – Horváth Mihályt leszámítva – nem adtak hitelt az árulási vádnak. A szabadságharcról összefoglaló munkákat publikáló történészek vagy hadtörténészek többé-kevésbé bírálták ugyan Görgei hadvezéri és politikusi ténykedését, de nem nevezték őt árulónak. Az árulási vád a ponyvakiadványok vagy a nyilvánvaló politikai célzattal született, az elemi szakmai kritériumoknak sem megfelelő pamfletek lapjain élt tovább.
Ugyanakkor a vádak megcáfolását megnehezítette, gyakran lehetetlenné tette, hogy a szabadságharc iratanyagának csak töredéke volt ekkor kutatható, hiszen a magyar központi kormányszervek és a hadsereg dokumentumainak 99 százalékát a bécsi levéltárak őrizték. Végül volt még egy tényező: a vitázók nem ugyanazon a szinten vitáztak. A Görgeit védelmükbe vevő pamfletek vagy újságcikkek többnyire el sem jutottak ahhoz a réteghez, amelyben az árulás legendája a legtöbb hívőre talált: a sokszor olvasni sem tudó paraszti népesség körébe. Az ő szemükben Kossuth apánk „az Isten második fia” volt; az a személy, akinek 1848-ban a felszabadulásukat köszönhették. Az ő tájékozottságuk mondákból, a harcteret megjárt hadfiak esti elbeszéléseiből, népdalokból, jobb esetben ponyvakiadványokból származott, amelyekben Kossuth volt a hős, Görgei pedig az áruló. Márpedig népdalokkal igen nehéz a Budapesti Szemle hasábjain vagy néhány száz példányban megjelenő röpiratok lapjain vitázni.
A Monarchia összeomlása fordulatot hozott ebből a szempontból, hiszen az anyag kutathatóvá vált. Ennek köszönhetően a két világháború közötti időszakban Görgeiről kiegyensúlyozott értékelések láttak napvilágot: Steier Lajos okmánypublikációi, Pethő Sándor és Julier Ferenc Görgei-életrajza, az ifjú Kosáry Domokosnak a Görgei-kérdés történetéről írott monográfiája mind-mind ezt jelezték.
Az 1948 után kiépülő kommunista államhatalom azonban nemcsak a jelenben, hanem a múltban is kereste az árulókat, szabotőröket, megbízhatatlan elemeket, s az 1949-től a Magyar Néphadsereg magas rangú tisztjei ellen lefolytatott koncepciós perek „hangulati” alátámasztásaként ismét „jól jöttek” a szabadságharc megbízhatatlan vagy egyenesen áruló katonatisztjei, Franz Ottingertől Teleki Ádámon és Móga Jánoson át Görgeiig. A magyar sztálinista, majd marxistává finomodó történetírás egyes képviselői pedig buzgón szállították ehhez a muníciót. Ugyanakkor nagy csalódásukra sem a bécsi, sem a moszkvai levéltárakból nem került elő olyan dokumentum, amely Görgei árulását, az ellenséggel való összejátszását alátámasztotta volna. Miután jómagam öt éven keresztül kutattam a szabadságharc katonai iratanyagát Bécsben, én is csak arról tudok beszámolni, hogy a „lázadók” közül az osztrák hadvezetés Bemen kívül Görgeivel szemben viseltetett respektussal; a többi tábornoknak gyakran még a nevét sem ismerték.
A fenti sorok olvasása után az olvasóban remélhetőleg felvetődik a kérdés: Mi a magyarázata annak, hogy éppen Görgei lett a magyar szabadságharc „hivatalos” árulója?
Katonai működése? Ennek alapján aligha lehetett volna. Nem azt mondjuk, hogy Görgei nem követett el katonai hibákat – hiszen, mint láttuk, valóban követett el ilyeneket. Ám – ahogy a közmondás szól – csak az nem hibázik, aki nem cselekszik; s a hibák még nem bűnök, csupán akkor, ha készakarva követik el azokat. Márpedig azt eddig a tábornok egyetlen ellenfelének sem sikerült bizonyítania, hogy e hibákat Görgei tudatosan, az ügy megbuktatásának szándékával követte volna el. Sőt, 1849. július közepén Vácnál a dél felé történő áttörés erőltetésével úgy követhetett volna el súlyos következményű hibát, hogy azzal eleget tesz a politikai vezetés akaratának. Ezen az alapon milyen könnyen lehetne árulót fabrikálni a hadtestét kétszer is (Mór, Káty) katasztrofális vereségbe sodró Perczel Mórból, a valamennyi hadjáratában kudarcot kudarcra halmozó Henryk Dembin´skiből, de még az erdélyi hadsereget 1849 februárjában Vízaknától Déváig, majd 1849 július–augusztusában Segesvárnál és Nagycsűrnél szinte „ledaráló” Bemből is.
A fegyverletétel lenne a magyarázat? Aligha. Hiszen Kossuth maga mondta búcsúkiáltványában katonailag reménytelennek az ügyet, s a kormánytagok többsége sem a küzdelem folytatásának reményében mondott le vagy hagyta ott Aradot. A fegyverletételt Görgei távollétében megszavazó haditanácson sem akadt olyan tiszt, aki a további ellenállás mellett érvelt volna. A temesvári vereségből más katonák is ugyanazt a következtetést vonták le, legyen szó akár a mozgó csapatok, akár az erődök parancsnokairól. Ezen az alapon az Aradon kivégzett Vécsey, Damjanich, Dessewffy, Lázár és Kazinczy is áruló, ahogyan a bebörtönzött Beke József és Inczédy László vagy a Péterváradot feladó Kiss Pál és a Komáromot feladó Klapka György is.
Politikai megnyilvánulásai és külön útja magyaráznák a vádat? Az 1848–49-es szabadságharc hadserege, pontosabban tisztikara politizáló tisztikar volt, de ez még nem árulás. S nem Görgei volt az egyetlen „engedetlen” tábornok, akár politikai, akár katonai értelemben vett engedetlenségről beszélünk. Ezen az alapon áruló lehetne a Kossuthnak 1849 májusában és júniusában durva hangú leveleket írogató, 1849 júliusában minden engedelmességet felmondó, a fővezért és vezérkari főnökét elzavaró, majd a szegedi minisztertanácson mindenkit főbelövetéssel fenyegető Perczel Mór, a soha semmilyen utasítást nem követő, a végrehajtó hatalom ügyeibe belenyúló Bem, az 1849 augusztusában Arad helyett Temesvár felé visszavonuló Dembin´ski is. S Görgei végső soron mindig meghajolt a politikai vezetés akarata előtt, ellentétben a felsoroltakkal.
Az árulási vádat ma már magára valamit adó, komoly történész nem képviseli, s az elmúlt három évtized kutatásában e kérdésben is immár a tények, és nem az előfeltevések határozzák meg a történészek álláspontját. (Vadhajtások persze vannak: 1996-ban egy kétkötetes munka bizonygatta, hogy az igazi Görgei Artúr 1839-ben elhunyt, s a gaz Habsburgok egy balkézről való gyermeke került a helyére azzal a céllal, hogy ha majd kitör a szabadságharc, legyen, aki elárulja.) A korábban aktuálpolitikai szempontból jól használható Görgei-kérdés mára politikai érdekességét vesztette, s úgy tűnik, hogy a jeles hadvezér végre elfoglalhatta a nemzeti panteonban azt a helyet, amely a polgári átalakulás más nagyjai mellett megilleti.
Görgey vagy Görgei?
Görgei Artúr nevét a különböző történeti munkák kétféle alakban írják. Ő maga 1848 augusztusáig az y-os alakot használta, ám ekkor a korszak demokratikus eszméinek hatására áttért a nemesi y helyett az i használatára. Ugyanígy tettek testvérei, Ármin, akiből a szabadságharcban honvéd alezredes és István, akiből honvédszázados lett. A szabadságharc leverése után István és Ármin visszatért az y-os névíráshoz, Artúr viszont haláláig megmaradt az i mellett. (Az 1849–1916 közötti időszakban jómagam összesen egy y-os aláírását ismerem, több száz levelén viszont i-vel írta a nevét.) Emlékiratainak német, angol és olasz kiadása is Arthur Görgei név alatt jelent meg, s az i betűs névalakot találjuk meg 1867-ben kiadott, Gazdátlan levelek című munkáján is.