A napokban jelent meg Simon Attila szerkesztésében a Csak álltunk és sírtunk… Az első bécsi döntés napjai a kortársak szemével című kötet, amely mintegy 30 visszaemlékezés és naplórészlet, illetve 180 fotó segítségével idézi fel a Felvidék magyar sávjának 1938-as visszacsatolását. Az alábbi írásban a szerző a kötetben is megtalálható szövegrészletek segítségével mutatja be, miként élte meg a felvidéki magyar lakosság azokat a heteket.
Az 1938. november 2-án kihirdetett első bécsi döntés egy hosszan elnyúló folyamat végére tett – akkor úgy látszott, véglegesen – pontot. Csehszlovákiában ugyanis már 1938 márciusától olyan események követték egymást, amelyek tulajdonképpen törvényszerűen vezettek el az 1938 őszén megvalósuló határmódosulásokhoz. Igaz, az események középpontjában sokáig a szudétanémet probléma állt, s a magyar kérdés csupán viszonylag későn vált kiélezetté.
Galánta Feszült hangulatAz Anschluss megvalósulásától a müncheni döntésig tartó időszakot a csehszlovák–német határszélen folyamatos incidensek és konfliktusok jellemezték, amelyek ott valóságos polgárháborús állapotokat teremtettek. A magyarok által lakott Dél-Szlovákia azonban 1938 tavaszán és nyarán is nyugodt maradt, ami elsősorban annak köszönhető, hogy Budapest és a szlovákiai Egyesült Magyar Párt (EMP) magatartása teljesen eltért Berlin és a nácik által mozgatott Szudétanémet
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.