A szudétanémetek ősei a keleti német telepítési mozgalmak során, több hullámban, a 10–13. században érkeztek az Alpok–Duna térségébe, s Csehországon belül is német nyelvterületek alakultak ki. A többséget alkotó német és cseh lakosság között az együttélés sokrétű formái jöttek létre, s kulturális arculatukat sokáig a kétnyelvűség határozta meg. 1848–49-től azonban kiéleződtek nemzeti ellentéteik, ami súlyos nemzetközi konfliktusok forrása lett.
A szudétanémetek egyik része az önrendelkezési jog megszerzéséhez 1937-től a Német Birodalom támogatását sürgette. Hitler a Szudétanémet Párt vezetőit a cseh kormánnyal szembeni teljesíthetetlen követelésekre buzdította. Londoni kapcsolataikat pedig az angol benemavatkozási politika erősítésére mozgósították. A jogaikért folytatott harc azonban a nemzetiszocialista geopolitika eszköze lett.
Az 1938. évi müncheni egyezmény értelmében a Szudéta-vidék a Német Birodalomhoz került. 29 ezer négyzet-kilométernyi területén 3,4 millió lakos élt, közöttük mindössze 300 ezer volt cseh és szlovák. A Szudéta-vidék „birodalmi gau” lett, 1939 márciusában Csehország fennmaradó részeiből megalakították a Cseh–Morva Protektorátust, Szlovákia pedig független lett. Ezzel teljessé vált a „nagynémet gazdasági térség”.
1946-ban a Beneš vezetésével kidolgozott tervek alapján, a kollektív büntetés jegyében 3 millió németet toloncoltak ki az országból, megfosztva őket minden vagyonuktól.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.