Napjainkban felvirágzottak a honfoglalás korát megidéző hagyományőrző csoportok, sok száz honfitársunk vesz íjat a kezébe, modern anyagú, de hagyományos formájú íjak gyártásában pedig bízvást állíthatjuk, hogy nagyhatalommá váltunk. Ahogy a lovas íjászat vagy a távlövés terén is a világ élvonalába tartozunk. De vajon tudjuk-e, hogy honfoglaló elődeink rettegett fegyvere hogyan nézett ki, s miként kellett használni?
A „magyarok íjászata” szókapcsolat hallatán manapság elsősorban a hazánkból útjára induló, világhírűvé vált modern lovas íjász sport, esetleg a hosszú ideje töretlen népszerűségnek örvendő szabadidős tevékenység, netán a különféle rendezvények keleties öltözékbe bújt íjfeszítő szereplői vagy az itáliai imatöredék alapján közhellyé vált, a magyar nyilaktól rettegő 10. századi Nyugat-Európa képei jutnak eszünkbe. A történelmi íj és íjászat rekonstruálásának buktatói és eredményei ugyanakkor jóval kisebb figyelmet kapnak. Írásunkban a szaktudományok képviselői és a rekonstrukciós tevékenységben részt vevők legújabb, közös kutatásai alapján, elméleti és gyakorlati oldalról közelítve igyekszünk megismertetni az eredeti formájában
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.