Az amerikai és a szovjet sajtót tanulmányozva ritkán bukkan a kutató olyan témára, amelyről egyformán vélekedett volna a két oldal. Az 1980-as évek első felében mégis található ilyen kivétel. S ez nem volt más, mint a magyar mezőgazdaság. Nagyon érdekes, hogy mind a vezető amerikai lapok hasábjain, mind pedig a Pravda cikkeiben egyforma elismeréssel szóltak a magyar agrársikerekről.
A New York Times 1981. december 20-ai számában arról olvashatunk, hogy „Magyarország a bőség szigetévé vált az élelmiszerhiánnyal küzdő kelet-európai országok között.” Egy évvel később a Los Angeles Times értékelése szerint: „Magyarországnak van a legsikeresebb mezőgazdasági rendszere Kelet-Európában.” 1985. április 29-én pedig a Christian Science Monitor némi költői túlzással így fogalmazott: „A magyar gazdaság horizontján az egyetlen ragyogó pont a mezőgazdaság.”
Ezekben az években a szovjet sajtó is rendszeresen foglalkozott a magyar mezőgazdasággal. 1981 februárjában Brezsnyev az SZKP XXVI. kongresszusán nyíltan dicsérte a magyar mezőgazdaság teljesítményét. 1982 novemberében Jurij Andropov elismerte, hogy „sok tanulnivalójuk van a baráti országoktól, különösen a magyar mezőgazdaságtól”. Gorbacsov pedig 1985-ös hatalomra kerülése után egyenesen úgy fogalmazott, hogy „a magyar mezőgazdaság modellként szolgálhat a többi kelet-európai ország számára”.
A korabeli nemzetközi statisztikák alátámasztják a dicséreteket, hiszen Magyarország ekkoriban a hús- és gabonatermelés terén a világ élvonalába, az első öt közé tartozott. 1980-ban például az egy lakosra jutó hústermelésben a második helyen állt, csak Dánia előzte meg. Öt évvel később a búzatermelésben Kanada után a második, hústermelésben Dánia, Hollandia, Ausztrália után a negyedik helyet foglalta el. Előkelő helyezést ért el (Hollandia után a másodikat) a tyúktojás tömeges termelésében is.
Ezek az adatok annál is inkább figyelemre méltóak, mert ezzel párhuzamosan a többi szocialista ország mindinkább állandósuló élelmiszerhiánnyal küzdött. A probléma jelentőségét leginkább az mutatja, hogy a Szovjetunió élelmiszerimportja az 1970-es években a tízszeresére nőtt, s ennek költsége 1980-ban már meghaladta a 7 milliárd dollárt. Ennek fényében kiváltképp érdekes, hogy mi volt a magyar mezőgazdaság sikerének a titka?
Magyarországon
Olvassa a teljes cikket INGYENES regisztrációval!
Csatlakozzon több mint 30.000 Rubicon Online olvasóhoz és fedezze fel a történelmet! Ingyenes regisztrációval:- Prémium tartalmaink közül hármat ingyen olvashat
- Korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunk tartalmához
- Kedvenc cikkeit elmentheti olvasói fiókjába és könyvjelzők segítségével ott folytathatja az olvasást, ahol félbehagyta