Horthy Miklós kormányzó nemcsak Magyarország államfője, hanem a Magyar Királyi Honvédség első számú vezetője is volt. Gyakorlatilag ugyanazon jogokkal rendelkezett, mint az egykori Osztrák–Magyar Monarchia uralkodói. A legfelsőbb hadúr nélkül érdemi döntés a hadügyekkel kapcsolatban nem születhetett (volna). Hogy voltak kivételek, ezt tudjuk, s ezek a kivételek nemegyszer meghatározták az ország sorsát.
1919. június 5-én, a Károlyi Gyula gróf vezetésével működő szegedi ellenforradalmi kormánynak nagybányai Horthy Miklós altengernagy lett a hadügyminisztere. Az Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetének utolsó parancsnoka első intézkedései között rendelte el egy magyar nemzeti hadsereg felállítását. „A vörös terror leküzdésére, valamint a törvényes rend és a biztonság helyreállítása céljából” létrehozott hadsereg tagjai olyan megbízható, ötven évnél fiatalabb tisztek és altisztek lehettek, akik 1918. október 31-e előtt szolgáltak, tizenkét havi frontszolgálattal rendelkeztek, illetve vezérkari szolgálatot teljesítettek.
Az ország első katonája
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.