rubicon

A kis mór visszatért

A Meinl-sztori
2perc olvasás

A vörösfezes mór kisgyerek figurája nem ismeretlen hazánkban. Már a háború előtt a főváros és a vidéki nagyvárosok legelegánsabb csemegeüzleteit díszítette. Ezeket az üzleteket mindenki csak úgy emlegette, hogy „a Meinl” – sőt, a Dunántúlon „a Meinli”. A hivatalos iratokban Meinl Gyula Kávébehozatali Részvénytársaság néven szerepelt 1909. július 1-i magyarországi megalapítása óta. Az alapító-tulajdonost szinte honfitársként kezelték, pedig nem Gyula volt, hanem Julius, és a közhiedelemmel ellentétben nem egy, hanem egymás után több nemzedék viselte ugyanezt a nevet.

A „dinasztia-alapító” első Julius még Csehországban született 1824-ben, s először nagybátyja üzletében volt kereskedő. Mikor a császárvárosban is üzletet nyitott, egy újítással lepte meg a vásárlóközönséget: a kávébabot frissen pörkölve árulta. Ez a háziasszonyoknak nagy segítséget jelentett, addig ugyanis a pörköletlen, zöld kávét odahaza, a konyhában kellett megpörkölni. A drága kávébab gyakran odaégett, keserű füstje betöltötte az egész lakást. De még ha ügyes is volt a háziasszony vagy a szakácsné, a pörkölés akkor sem sikerülhetett egyenletes minőségűre. Ebben segített a Meinl-féle kávékereskedés.

A szépen gyarapodó vállalkozásnak 1869-ben született meg a trónörököse. Theresia és Julius Meinl fiúgyermeke ugyancsak a Julius nevet kapta. II. Julius elvégezte a bécsi kereskedelmi akadémiát, majd Londonba ment egyéves gyakorlatra. A világlátott ifjú csakhamar nagy befolyást gyakorolt az atyai vállalkozásra, és még házasságával is a jövendő birodalmat gyarapította: huszonhárom évesen egy prágai szállodatulajdonos lányát vette el. Az ifjú Julius már sokat adott arra, hogy a cég megfelelő reklámmal rendelkezzék. És 1890-ben megjelentek Bécs utcáin az első Meinl plakátok. 1894-ben nyitották meg második bécsi üzletüket, 1901-ben pedig már 16 csemege és gyarmatáru kereskedéssel rendelkeztek. Amikor 1909-ben létrehozták magyarországi leányvállalatukat, a cégnek már 48 lerakata volt a Monarchia területén.

Hogy II. Julius mennyire tudatosan tervezte meg a cég kiépítését, bizonyítja, hogy 1907-ben saját iskolát nyitott a vállalat jövendő szakembereinek kiképzésére. A csemege üzlethálózat ellátásának megjavítása érdekében pedig saját élelmiszergyárat hozott létre. Az első világháború idején Svájcban segélyakciókat szervezett az osztrák gyermekek számára, s 1918-ban ugyancsak Svájcban próbálta meg rávenni az antant hatalmak képviselőit, hogy engedélyezzenek élelmiszer-szállítást a minden tartalékából kifogyott Ausztriának.

Az utódállamok létrejöttével a

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.