A császári hadvezérek már a 17. század közepén felismerték, hogy a magyar könnyűlovasság, a huszárság nagyszerű szolgálatot tehet a hadsereg számára. A híres tábornok és hadtudós, Raimondo Montecuccoli hadtudományi munkáiban a „horvátok”, avagy a huszárok már a császári sereg fontos alkotóelemei, azonban az olasz származású katona ekkor még óva intett attól, hogy a magyar lovasságot nyílt csatában vessék be. Montecuccoli felismerte, hogy a könnyűlovasság a török ellen nélkülözhetetlen, de a nyugati hadszíntéren is be lehet vetni, és egy jól sikerült portya révén az ellenséget akár ütközet nélkül is vissza lehet szorítani. Az volt az általános vélemény, hogy Magyarország rendelkezik a legjobb könnyűlovassággal „lovasai ügyessége, testi ereje, vérmérséklete, találékonysága, merészsége és lovaik kiváló minősége és gyorsasága révén”.
A huszárok valóban nagy szolgálatot tettek az oszmánellenes felszabadító háborúk (1683–1699) folyamán. Helyismeretük és önállóságuk révén néhány száz magyar lovas képes volt gondoskodni arról, hogy a törökök ne tudják ellátni elszigetelt végváraikat, így tehermentesítették a nyugati csapatokat a kisebb várak ostroma alól. Bizonyos szokásaik viszont megdöbbentették a nyugati tiszteket, például amikor a győztes csaták és üldözések után levágott török fejekkel kedveskedtek tábornokaiknak. A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.