A 14–15. század fordulójától az Oszmán Birodalomé volt Európa legerősebb állandó hadserege: a zsolddal fizetett gyalogság, a janicsárok és a birtokjövedelemből élő lovasság, a hivatásos szpáhi katonaság, ezek mellé a 15. század folyamán felnőtt a tengeri és a folyami flotta, majd a század végére az európai szintű tüzérség. S ha az adott hadjárat az állandóan fegyverben álló katonáknál több harcost kívánt, a félkatonai struktúrákba tagolt balkáni népelemek és a Fekete-tenger környéki vazallus államok (a román vajdaságok és a krími tatár kánság) sok tízezernyi katonát állítottak fegyverbe.
Magyarországra nagy létszámú, de még mozgatható seregek vonultak. A felvonulás a magyar hadszíntérre két-három hónapot vett el a nyári hadviselési idényből, s ezt a természet adta nehézséget hiba lett volna több százezer ember lassúságával tovább fokozni. Az oszmán hadviselés pedig hatékonyságra törekedett. Katonáik számát akkor sem tehetjük többre 60-70 000-nél, ha a szultán vezette őket, az alkalmanként kinevezett hadvezérek, szerdárok pedig 10-20 000 fős hadakkal érkeztek. A seregek végső gyülekezőhelye, nagy ellátóközpontja Belgrád volt, itt tartották az utolsó szemlét, innen indultak Eszéken át Buda, illetve Szalánkeménen át Temesvár felé.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.