Amikor a magyar szervek kiürítették Sopron városát, 1921. augusztus 28-án 120 felfegyverzett civil állta útját a bevonuló osztrák csendőröknek. A Pannónia Szállóban berendezett főhadiszálláson Urmánczy Nándor, Friedrich István és Héjjas „Rettegett” Iván szervezte a védelmet, s hamarosan a búr kalapos honmentő, Prónay Pál is csatlakozott hozzájuk. Az ország minden tájáról folyamatosan érkeztek Nyugat-Magyarországra a fegyveres különítmények, paramilitáris szabadcsapatok, amelyek a honvédelemben egyetértettek, de a királykérdésben már annál kevésbé.
Dél-Erdélyből menekült Maderspach Viktor tartalékos huszárszázados írt arról, hogy „hivatalos katonáék nem csinálnak irredentát”, és „1921. augusztus havában nyilvánvaló lett, hogy a magyar kormány elvesztette azt a diplomáciai hadjáratot, melyet Nyugat-Magyarország megmentése érdekében folytatott. Bekövetkezett az idő, amidőn hazánk ezen kulturális tekintetben pótolhatatlan értékű területének megmentésére a társadalmi szervezeteknek kellett akcióba lépniük.”
A felkelés szervezéseE rendkívül feszült helyzetben a magyar kormány hivatalosan nem támogathatta a felkelőket, de titokban kormánymegbízottként Gömbös Gyula szolgálaton kívüli vezérkari százados is részt vett a felkelés szervezésében, kirobbantásában és támogatásában. A nyugati nyomásra betiltott Nyugat-magyarországi Liga, az Ébredő Magyarok Egyesülete, a Kettőskereszt Vérszövetség és más irredenta szervezetek kezdtek toborzásba, csakúgy, mint a soproni
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.