Napóleon sokáig abban reménykedett, hogy engedetlen szövetségesét, I. Sándor cárt egy puszta katonai felvonulással is megfélemlítheti, és talán nem kerül sor háborúra. Ezért egyre nagyobb sereget vont össze Kelet-Európában, és 1812. június 12-én Kelet-Poroszország felől előre nyomulva várta a cár békeajánlatát. Végül 1812. június 22-én a Nagy Hadsereg megindította az átkelést a Nyeman határfolyón.
Napóleon 687 000 fős seregéből kezdetben 455 000 fő nyomult be Oroszországba, az egész háború folyamán pedig 650 000 ember. A franciákon kívül (bár ekkor közéjük sorolták a belgákat, hollandokat, piemontiakat, rajnai németeket és genovaiakat) itáliaiak, svájciak, osztrákok, poroszok, spanyolok és portugálok is csatlakoztak a hadsereghez. Mintegy 98 000 lengyel is részt vett a háborúban.
A Nagy Hadsereg saját ellátási nehézségei miatt indult bomlásnak. A katonák fosztogatásra kényszerültek, s ez kiváltotta az orosz nép ellenállását. Az orosz seregek újra meg újra visszavonultak, csak 1812. szeptember 7-én, Borogyinónál került sor nagyobb ütközetre. Seregének súlyos, 44 %-os vesztesége után Napóleon visszavonult a csatatérről, de a Kutuzov tábornok vezette orosz seregnek is fele odaveszett, így kénytelen volt Moszkvát feladni.
Napóleon bevonult az orosz fővárosba, amely az oroszok szervezett gyújtogatása és a francia katonák fegyelmezetlensége miatt hamarosan lángba borult. A cár nem kért békét, s a megszállók októberre kénytelenek voltak visszavonulni. Az orosz hadseregek támadásai és a korán beköszöntő tél teljessé tette a megszálló hadsereg pusztulását.
A mai történészek 180 000 és 220 000 közöttire becsülik a Grande Armée veszteségeit, az oroszokét pedig 300 000 főre. A hazatértek közül később sokakat elvitt a tífusz és a tuberkulózis. A francia és szövetséges polgári személyeket, valamint az orosz halottakat is beleszámítva körülbelül egymillió áldozata volt annak, hogy Napóleon megkísérelte engedelmességre kényszeríteni I. Sándor orosz cárt.
A katasztrofális vereség hatására szertefoszlott Napóleon legyőzhetetlenségének mítosza, és az 1813-as hadjárat során Franciaország először került szembe egyszerre valamennyi európai nagyhatalommal – s az eredmény a francia birodalom összeomlása volt.
Milyen ambíciók mozgatták Bonaparte Napóleon külpolitikáját? Mit tudunk Napóleon birodalmáról? És mikor bukott el végképp a francia császárság?
Fedezze fel a válaszokat a Szerző Napóleon birodalma című tanulmányában!