Szűkebb értelemben a megnövekedett Franciaországot nevezzük napóleoni birodalomnak, amely 1812-re több mint 750 000 km2-re terjedt ki, 134 megyét és az Illír Tartományokat foglalva magában. Lakosainak számát 44 millióra becsülik. Tágabb értelemben a „kontinentális rendszer” néven emlegetett, nagyobb birodalomhoz tartoznak a Napóleon rokonai vagy mások által kormányzott vazallus államok, melyek lakóit 40 millióra tehetjük. Az akkor 170 milliós Európa lakosságának tehát közel fele közvetlen vagy közvetett francia uralom alatt élt. Legtágabb értelemben pedig a független nagyhatalmak is a birodalomhoz tartoztak, mert valamennyi rákényszerült, hogy egy időre a császárság szövetségesévé váljon, és engedjen Napóleon kívánságainak.
Igen rövid azoknak az európai államoknak és tartományoknak a listája, amelyek nem tartoztak Napóleon legtágabb értelemben vett birodalmához. Nagy-Britannia és Írország Egyesült Királysága az amiens-i békeszerződést (1802) követő tizennégy hónaptól eltekintve mindvégig elszánt és veszedelmes ellenségnek számított. Két itáliai dinasztia, a nápolyi Bourbonok és a Savoyai-ház a kontinensen fekvő birtokai elvesztése után Szicíliára, illetve Szardíniára menekülhetett. Az Oszmán Birodalom megőrizte integritását és függetlenségét, csak Besszarábiát csatolta el tőle az Orosz Birodalom (1812). A svéd országgyűlés 1810-ben Bernadotte marsallt, Napóleon bátyjának sógorát nyilvánította trónörökösnek, de a császár inkább
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.