A Bécsben–Schönbrunnban otthonos uralkodói család és a Magyarországon honos politikai vezetőréteg között a 18. század második felében is folyamatos vita zajlott. Pontosabban: Mária Terézia korában inkább dialógusnak nevezhető a kérdés–felelet, kérés–elutasítás egymásutánja. Utóbb II. József kemény akaratnyilvánításaira konok nem volt a válasz. II. Lipót – taktikusan – visszatért a tárgyalásokhoz, Ferenc császár hosszú uralmának hangváltozásait itt aligha lehetne lekottázni. A vita, a dialógus a Duna mentén zajlott. Értékelése is mindig ehhez a régióhoz kötődött. Akkor leszünk méltányosak a szereplőkkel szemben, ha eltávolodunk a helyszíntől, ha körülnézünk a kontinensen, és a mozgó erők mögött a mozgató erőket is meglátjuk.
Bécsben, a szépen épülő Schönbrunnban már nem a Habsburg-család uralkodik. Mária Terézia szerelmi házasságot kötött Lotaringiai Ferenccel, de ezt hosszú nemzetközi alkusorozat előzte meg. Francia, lengyel, olasz és osztrák érdekek egyeztetése után – a feltételeket a francia uralkodó szabta meg – kerülhetett sor a házasságra, az új, gyermekáldásban gazdag Habsburg–Lotaringiai-dinasztia megalapítására. Az ifjú férj hamarosan megkapta – családi örökségéért cserében – Toszkánát, majd a meglehetősen formális német–római császárságot. A birodalmat felesége irányította, a feleségét ő. A sok gyermek nevelésének irányvonalát is ő szabta
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.