rubicon

A bírói hatalmi ág kialakulásának kezdetei

Az 1723-as bírósági reform
11 perc olvasás

A magyar rendi országgyűlések legélesebb pengeváltásaira a rendi és a királyi-kormányzati oldal között évszázadokon át a jogszolgáltatás állapota adott okot. 

Mivel bíró csak „hatalommal rendelkező személy” lehetett, minden olyan pontján az államszervezetnek, ahol magánjogi-földes­úri vagy közigazgatási feladatok sűrűsödtek, magá­tól értetődő természetességgel alakult ki a törvénykezésnek valamiféle fóruma. 

A bíráskodás a hatalomgyakorlás szimbolikus és tényleges formája volt, minden érdekelt ragaszkodott a kialakult jogkörökhöz, ami a háborúkkal terhelt 16–17. században kaotikus állapotokat teremtett. A törvénykezés jobbítására tett országos lépések rendre kísérleti stádiumban maradtak. 

1723-ban azonban a jogszolgáltatás átszervezésében eltökélt III. Károly és a rendek reformpárti szárnya között kialakuló kompromisszum lehetővé tett egy olyan bírósági reformot, amelyben már felbukkantak a modern állam bírói hatalmi ágának kör­vonalai is.

 

A három részre szakadt Magyarország Habsburg-jogar alá került területein a 16–17. században meglehetősen áldatlan állapotok uralkodtak az igazságszolgáltatásban. Eltekintve most a török háborúk okozta zavaros határviszonyoktól, az alkotmányos struktúra átrendeződése önmagában is komoly problémákat

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.